MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Share | 

Freshwater VS Saltwater

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
tommylee
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 1071
Godina : 40
Datum upisa : 09.04.2008

PočaljiNaslov: Freshwater VS Saltwater   Čet 23 Okt 2014 - 14:14

Koja je razlika u priboru,štapovima?
Recimo iste klase i dužine,koja je razlika,težina?
Nazad na vrh Ići dole
http://Drina.in.rs
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6564
Godina : 34
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Pet 24 Okt 2014 - 1:33

Verovatno samo u opremi: pluta, (s)provodnici i držaš čekrka, pa stoga možda i u težini. Imam neki stari Ron Thompson MPX Esox, a jedan drugar ima isti takav samo umesto Esox piše Saltwater. Nisam video njegov štap, ali on jeste moj i kaže da je isti, što se može pronaći i na netu. Da li ta morska verzija možda ima metalne delove bolje zaštićene od soli i plutu možda na neki način bolje impregniranu nemam pojma. Možda u nekim skupljim klasama štapova ima razlike.

A što te muči to pitanje?

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Pet 24 Okt 2014 - 12:20

Muče me te muke junačke,idem na odmor na more a ne odmaram  Sad
Šalim se,zadnje ljetovanje na Tasosu roneći ustanovim odličnu popluaciju riba.Posle toga vidim na forumima i netu tu ljudi i pecaju.A ja nisam imao opremu kod sebe.
Imam jaku želju da se okušam u tom vidu ribolova jeste da nemam apsolutno nikakvo znanje i iskustvo.
Oprt rukovodim se da ako bih uzeo kakav jači štap da bih mogao ga koristiti i na našim slatkovodnim vodama.Tipa za štuku,mladicu.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Sub 25 Okt 2014 - 2:37

Nisam bio nikad na Tasosu, ali sam čuo od jednog starijeg bivšeg kolege sa posla, koji je baš zaluđenik za ronjenje da su vode oko Tasosa prepune ribe. On je tamo i pecao i išao u podvodni ribolov na dah. Da odbacim 50% onog što mi je ispričao kao ribolovačku priču opet izgleda koa primamljiva destinacija.

Mislim da ti onaj tvoj štap klase 6/7 igra tu, ali da će da ti treba dosta bekinga Very Happy
Probaj Mitu da navataš on je valjda u Danskoj lovio morske pastrmke u moru.

Koliko sam skontao u Grčkoj može da se peca ok sa obale, meni jedno jutro prođoše dve barakude od po 70 cm (plivale u paru) uz obalu na nekoliko m od mene, a ja stajao na doku bez pribora Sad

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Sub 25 Okt 2014 - 22:23

Ne da se može nego je i previše blizu!Posle sam snimio teren sa obale,na para metara oko kamenitog pojasa se vrzmaju grabljivice.Ima na jutjujbetu masa snimaka sa raznih destinacija kao npr. sa ove.

Posle kraće dileme ustanovio sam da sam potpuno opremljen za SW fly fishing,tako je 100-ko (slovima:stotko)!
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Ned 26 Okt 2014 - 1:44

Pričaćemo na tu temu pred letovanje opet Smile

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Pon 2 Mar 2015 - 23:57

E sad sam spreman,u stvari trebam još masu stvario kao npr. strunu da ukomponujem sa štapom.
Ponovio sam se novom motkom:

Guideline LPXe RS V2 u klasi 10# u dužini 9' iz četiri sekcije!

Sada predstoji najteži dio naći odgovarajuću strunu!
Ako imate kakav savjet dobro bi mi došao!

Inače sa ovim planiram bacati razne strimere pogotov one oko 20cm.Štuka,mladica a i ostala bratija neće više mirno spavati Smile

I SW flyfishing affraid
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 3 Mar 2015 - 11:18

Je l' si razmišljao da kupiš gotovu strunu ili da pecaš sa nekim shootin-head strunama?

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 3 Mar 2015 - 21:41

Sve mi govori da uzmem SH ali ni gotove strune ne bi bila možda loša ideja.Jer mi ne treba runing line.
Neznam,nikakvo iskustvo u ovoj kategoriji nemam.
SH su bolje jer možeš da mjenjaš prema namjeni.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Sre 4 Mar 2015 - 7:39

Ako imaš nekog preko možeš po rasprodajama da nađeš strune viših klasa vrlo povoljno, ja sam neku WH8F Scientific Anglers platio 20-30 $ na rasprodaji, a doneo mi je rođak od preko.
Mada ovako napamet mislim da tebi za Drinu treba makar intermediat ili sporo tonuća struna pre nego plivajuća.

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Sre 4 Mar 2015 - 8:23

Pa iz iskustva sa strimerima i strunama i ja sam više za tonuću ili neki intermedijalni vrh da brzo probije gornji sloj.
Nije problem nabavka nego težina koju štap može da baca.
Ne mogu da nađem po forumima kakav tekst o ovom štapu.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Sre 4 Mar 2015 - 9:13

Probaj da izmeriš štap common cents system-om, tj. klasu štapa.

Gola udica

Broj poruka : 10
Datum upisa : 10.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 15:53

Tommylee,

Malo kasnim sa postom u ovoj temi, ali se nadam da ce pomoci...

Razlika izmedju FW i SW stapa je uglavnom u opremi, a moze da bude i u samom dizajnu blanka, pogotovu kod skupljih modela.

10wt spada u jak pribor za pecanje sa obale u Sredozemlju, uglavnom zato sto ribe koje se najcesce love sa obale nisu dimenzija koja traze snagu 10wt stapa. Medjutim, ako bi lovio iz camca na moru, pogotovu vece grabljivice (lica, luc/mala tuna, gof), to je super izbor. Takodje odlican za stuku gde se koriste veliki strimeri. Imaj na umu da se neke morske ribe love relativno malim muvama, pa se koristi jaci stap da bi se savladale. Mada, imas ponekad i obrnutu situaciju, da se se jaci pribor koristi radi bacanja velikih imitacija, a ulovljene ribe nisu velike. Sa 10-kom ces cesto biti "overgunned", ali od viska glava ne boli...za pocetak. Kasnije uvek mozes da dodas i laksi stap u svoj arsenal.

Za prvu strunu ja bih uzeo ili Airflo Sniper ili Airflo 40+ Saltwater Fast Intermediate, ili Rio Outbound Short Intermediate... Svi ovi modeli su WF10 Intermediate i bice dobre za tvoj stap.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 19:10

Oldsurehand koliko razumem ti daješe prednost intermediate strunama u odnosu na plivajuće? Imam Rio lake WF8I (stari model cela je prozirna) i SA air cell 2 WF9F. Štap je stari Ron Thomspon esox klase 8/9 glindžav ko da je od gume, kupljen radi lova štuke. Verovatno ću i ja na leto u Grčku samo bih ja na Lefkadu.
Da li je po tvom mišljenju bolje da nabavim tonući predvez i koristim sa plivajućom ili koristim ovu intermediate strunu?
U slatkoj stajaćoj i sporotekućoj vodi ova Rio lake struna prilično lepo tone, ali pitanje koliko će dobro tonuti u moru zbog gustine vode.

Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 20:20

Za univerzalno morsko musicarenje gde se lovi pretrazivanjem vode, definitivno je intermediate prvi izbor. Plivajuca i fast sinking su druga i treca struna po vaznosti.

Po mom iskustvu bolje je koristiti intermediate od bilo koje plivajuce sa tonucim predvezom. Intermediate cela potone pod povrsinu i bolje pratis vodjenje strimera , bez obzira na talase na povrsini. U principu, za morski ribolov se koriste vrlo jednostavni predvezi od monofila, pa zato izbegavaj tonuce predveze, jer ti ne trebaju.

Ron Thompson i RIO Lake su ti najbolja kombinacija od gore navedenih. Jedini problem sa RIO Lake strunom je sto je predvidjena za bacanje slatkovodnih musica, pa nema previse agresivnu glavu. Medjutim, posluzice ti sasvim OK (neki RIO model za more u istoj klasi bacace vece ili otezane strimere malo bolje.)
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 20:42

Hvala na odgovoru. Sviđa mi se ovo što si napisao da nema previše agresivnu glavu. Kada sam bacao neke robusnije strimere za štuku baš ih jedva prevrće. 

Kakav predvez misliš da bi bilo najbolje sklopiti sa ovakvom strunom? I da li mi za more treba nešto nepregrizivo tipa sajle, toothi criter ili samo malo deblji monofil završava posao?

Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 21:10

Predvez za 8wt kombinaciju: duzi butt 40-50lb monofil (oko 0.60mm), opcionalni prelazni deo od 30lb monofila, na kraju tippet. Debljina tippeta zavisi sta ces da lovis kakvu musicu bacas, sto moze biti recimo od 8lb (lagan!) pa do 20lb nosivosti. Duzina predveza neka bude tu oko duzine stapa.

Mozes da poneses tanku sajlu za lov zubatice u Grckoj. Ako ih nadjes, za cas promenis.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Uto 28 Apr 2015 - 21:50

Hvala puno.

Imam neke tanke volframske sajlice dužine oko 20 cm mislim da nose do 10 kg našao sam im primenu taman Smile

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Čet 30 Apr 2015 - 15:13

Hvala na odgovoru u međuvremenu sam uzeo Vision Koma 9/11 i Struna Rio Outbond Short Intermedijan salwater 10#.

Probao sam bacati i voditi strimere i za sada sam zadovoljan.U planu su mi Drinske otoke,Drina i ako uspijem uklopiti Zvorničko jezero i bare.
Štuka i mladica.Ovaj pribor mi to pokriva imam i 6/7 on mi je bucovski a možda i za SW.
Nemam pojma za sada sam uslovljen slobodnim vremenom kog nemam!

U svakom slučaju znam koga pitati!

Poslednji izmenio tommylee dana Uto 5 Maj 2015 - 9:22, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
oldsurehand
Gola udica
Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Pet 1 Maj 2015 - 13:50

100ka, volframske sajle ce biti odlicne.

Tommylee, gotovo sve si pokrio sa 6/7wt i 10wt kompletom. Na moru je ribolov obicno najbolji tokom proleca i jeseni, u vreme kada ima manje turista. Nazalost nije uvek moguce biti tamo u pravo vreme. Za morski ribolov su jako vazne sveze lokalne informacije.   

U svakom slucaju, zelim vam obojici uspesan ribolov. Kod mene upravo pocinje sezona ribolova na moru, doduse malo kasni zbog hladne vode.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   Pet 1 Maj 2015 - 23:24

Hvala!
Nadam se da će biti slika sa ulovima. Smile

PočaljiNaslov: Re: Freshwater VS Saltwater   

Nazad na vrh Ići dole