MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Share | 

Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Vukman
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 977
Datum upisa : 11.01.2008

PočaljiNaslov: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pon 11 Feb 2008 - 8:31

Pravolinijski zabačaji - overhead casts, side casts i t.d.

Ova grupa zabačaja podrazumeva da konac pre zabačaja bude postavljen u pravoj liniji. Svi oni koriste isti pravolinijski ledjni zabačaj, koji je propraćen prednjim zabačajem. Dakle, da bi napravio pun zabačaj, mušičar u stvari treba da napravi dva zabačaja, najpre zadnji, a onda prednji, sa pauzom medju njima koja omogućava da se konac ispravi u pravu liniju (najbolje i najčešće u vazduhu), prije nego što se nastavi sa izvodjenjem zabačaja.
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 1411
Godina : 58
Datum upisa : 24.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pon 11 Feb 2008 - 23:49

Vukman ::
Pravolinijski zabačaji - overhead casts, side casts i t.d.

Ova grupa zabačaja podrazumeva da konac pre zabačaja bude postavljen u pravoj liniji. Svi oni koriste isti pravolinijski ledjni zabačaj, koji je propraćen prednjim zabačajem. Dakle, da bi napravio pun zabačaj, mušičar u stvari treba da napravi dva zabačaja, najpre zadnji, a onda prednji, sa pauzom medju njima koja omogućava da se konac ispravi u pravu liniju (najbolje i najčešće u vazduhu), prije nego što se nastavi sa izvodjenjem zabačaja.

Šta je pisac hteo da kaže? Shocked
Ma gde je ovde fabula-radnje affraid
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2393
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pon 11 Feb 2008 - 23:54

@Zox
Objasniću ti live u Galovici... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pon 11 Feb 2008 - 23:58

bokac ::
@Zox
Objasniću ti live u Galovici... Very Happy

Hvala bokac, mnogo si mi pomogao ali ako si mislio na overhead cast, neka nemoj da gubimo vreme uvežbavam ga već dosta meseci, ali mi možeš protumačiti napisano objašnjenje. Malo je nejasno Laughing Laughing Laughing
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 0:17

Pa... pravolinijski znači da struna se pre svakog zabačaja (unazad, unapred) ispravlja. Vrh štapa, manje-više se kreće pravolinijski. Prvo se izvodi zabačaj unazad, sačeka da se oseti udarac/trzaj koji struna napravi kada se odmota unazad i ispravi... zatim sledi pokret unapred i zabačaj. Jedino nije pomenuta dinamika zabačaja unazad i unapred, tj. ubrzavajući pokreti... koji u oba slučaja (unazad i unapred) završavaju naglašenim usporenjem. Autor još pominje da se ovi zabačaji ne moraju odvijati isključivo mahanjem u vertikalnoj ravni, već je moguće izvoditi ih i mahanjem ravni kosoj u odnosu na vodu.
Svako ko je zabacivao bolonjezom dug i lak sistem, može sebi da dočara (makar nasluti...) kako da počne vladati ovim zabačajem.
Izvinjavam se začetniku ove teme ako sam je upropastio.
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 0:44

Pa... pravolinijski znači da struna se pre svakog zabačaja (unazad, unapred) ispravlja. Vrh štapa, manje-više se kreće pravolinijski. Prvo se izvodi zabačaj unazad, sačeka da se oseti udarac/trzaj koji struna napravi kada se odmota unazad i ispravi... zatim sledi pokret unapred i zabačaj. Jedino nije pomenuta dinamika zabačaja unazad i unapred, tj. ubrzavajući pokreti... koji u oba slučaja (unazad i unapred) završavaju naglašenim usporenjem. Autor još pominje da se ovi zabačaji ne moraju odvijati isključivo mahanjem u vertikalnoj ravni, već je moguće izvoditi ih i mahanjem ravni kosoj u odnosu na vodu.
Svako ko je zabacivao bolonjezom dug i lak sistem, može sebi da dočara (makar nasluti...) kako da počne vladati ovim zabačajem.
Izvinjavam se začetniku ove teme ako sam je upropastio.

Baš ti hvala na pojašnjenju izraza pravolinijski i ispravljanje Laughing ali za nadalje vrh štapa nesme manje-više da se kreće pravolinjski već MORA da se kreće pravolinijski ako želimo uzani loop i dobar zabačaj.
Kod back casta nikada nesme da se oseti udrac/trzaj jer to dovodi do kolapsa strune i "eksplozije" muve na predvezu već samo da se oseti trenutak kada ćemo izvesti taj famozni back-stop a to se radi kada je kinetička energija najveća i oseti se kada je štap pun.
Dinamika zabačaja se ne može uzeti zdravo za gotovo jer je u pitanju osobina i klasa štapa pa prema tome potpuno je drugačija kod, recimo medium i medium- fast.Da nekomplikujem, dodatno temu, dali u vazduhu držimo 10 ili 15m, dinamika se u svakom slučaju menja. Nikakvo [b]naglašeno usporavanje[b] nam neće omogućiti dobar zabačaj ako nema dobrog stopa, bilo napred ili nazad Wink
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 0:49

Al' se praviš naivan... Cool
Gde ćeš naglašenije usporavanje od sudara s parkiranim zidom?
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 0:50

Al' se praviš naivan... Cool
Gde ćeš naglašenije usporavanje od sudara s parkiranim zidom?

Crni bokac pa te ribe lovimo samo u Galovici Laughing Laughing Laughing
gde nađe zid na vodi?????...Cccccccc.... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 1:00

Ma to hiperbola... za najnaglašenije od svih glasnonaglašenih usporavanja... tongue
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 12 Feb 2008 - 1:57

Ma to hiperbola... za najnaglašenije od svih glasnonaglašenih usporavanja... tongue

E, sada si nas odao pa će svi znati o čemu pričamo Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
salmo
Gola udica
Gola udica

Broj poruka : 21
Datum upisa : 08.04.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Ned 20 Apr 2008 - 22:25

pozdrav, može li mi neko pomoći oko zabacivanja? kod pravolinijskog zabacivanja na kraju mi se nikako ne ispravlja žnora, da li ima veze i kvaliteta žnore?
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

Broj poruka : 2530
Godina : 45
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Ned 20 Apr 2008 - 22:29

Što bi meni rekao Aca Ivanović na tu konstataciju,vježbaj stop.I prednji i zadnji i OBRATI PAŽNJU na TAJMING.

It is not just about catching a fish,it is how you look doing it

Poslednji izmenio Zeka dana Ned 20 Apr 2008 - 23:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6564
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Ned 20 Apr 2008 - 23:23

salmo ::
pozdrav, može li mi neko pomoći oko zabacivanja? kod pravolinijskog zabacivanja na kraju mi se nikako ne ispravlja žnora, da li ima veze i kvaliteta žnore?
Može i to da ima veze! Ali je verovatnije da je ono što ti je Zeka rekao Exclamation
E sad ako ti je struna nova uzmi izvuci negde na livadi jedno 15m strune pa je polako isteži rukama da se malo ispravi, može da se desi takodje da smekša kada je pokvasiš. Ili posle nekoliko pecanja kad je malo izlomiš.
Meni se to desilo sa Rio Lake strunom #8 koju sam uzeo za mušičarenje štuke zimus. Probao sam je par puta na livadi. Tek na poslednjem mahanju po livadi pre nedelju dve se bila smekšala i "izlomila" i sad mnogo bolje leti!
Tako da ti je najbolje da vežbaš (practice make perfect), a probaj i da je malo istegneš Wink

Mali mrav

Broj poruka : 25
Godina : 67
Datum upisa : 08.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Uto 22 Apr 2008 - 22:21

Ostatak od ovu temu gde je Salmo pito Zeku o Climax struni je prebačen u
Climax strune
Nazad na vrh Ići dole
crni
Gola udica
Gola udica

Broj poruka : 12
Godina : 42
Datum upisa : 18.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Čet 31 Dec 2009 - 19:27

Citat :
Što bi meni rekao Aca Ivanović na tu konstataciju,vježbaj stop.I prednji i zadnji i OBRATI PAŽNJU na TAJMING.

OK stop treba,stop mora, i svi znamo za stop ali sta posle njega ima neka tri scenarija od kojih je jedan los , jedan moz da prodje a jedan je do jaja , sta cemo sa tim.....
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Čet 31 Dec 2009 - 19:30

Druže crni,pošto je sve to što znam o tebi,a pričamo o ozbiljnim temama,jer FC je za mene ozbiljen,kad bi mi rekao svoje ime,možda bi se ova diskusija i nastavila mojim učešćem.Ovako... Evil or Very Mad

Nazad na vrh Ići dole
crni
Gola udica
Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Čet 31 Dec 2009 - 19:45

Ne ljuti se , nemam nameru da se krijem, upoznacemo se uskoro ....
crni
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Čet 31 Dec 2009 - 21:12

Ma ne ljutim se ja,što bih se ljutio.Samo volim da znam s kim pričam.

Nazad na vrh Ići dole
crni
Gola udica
Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 16:20

I sta sve moze da se desi posle stopa, dok se konac jos ispravlja u BC.....
Ajd ja cu da vam kazem kad nema ko Smile ....
1. Ako krenete pre nego sto se sav kanap ispravio to nije dobro i to je vrlo cesta greska i kod iskusnijih musicara i tada se desava da vas kanap ide jos uvek ka pozadi tj ispravlja se a vas stap je krenuo napred tezina konca povuce vas vrh stapa ispod SLP to jest put vrha stapa postane udubljen konkavan i dobijete tailing loop.
2.Ako posle stopa ostanete u tom polozaju i sacekate da se kanap ispravi Vi ste ok mozda ste propustili par stvari ali niste na pogresnom putu, a propustili ste da povecate svoj zabacajni luk tj rastojanje izmedju pozicije prednjeg i zadnjeg stopa, a samim tim ste sebi uskratili maksimalno punjenje stapa.....
3.Sta je najbolje posle stopa .... pa DRIFT ali kako ...stanes recimo pozadi na stopu stisnes drsku stapa i odma popustis stisak i nastavis rukom u tom pravcu konac se znaci odmotava u BC a ruka ga prati i onda dolazimo do krajnje pozicije u vasem BC koja izgleda ovako:
Ruka koja drzi stap je ispravljena
Konac je ispravljen u BC
Ruka koja radi HAUL prati ruku sa stapom i sad su u fazi gde su jedna blizu drugoj
Stap je ispraznjen(unload, unbend)
NAPRED , kako podjes napred punis stap, zabacajni luk je najveci moguci i na pravom si putu samo napred !
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 18:14

1.OK,ali jel baš mora tako?Šta se dešava ako čekamo da se potpuno ispravi struna?
2. Opet OK,ako govorimo o distanci.Ili?
3.Ok,ali,opet distanca,jel?

Nazad na vrh Ići dole
crni
Gola udica
Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 19:12

Nije dobro odgovarati pitanjima , meni je ovo kristalno jasno tako da bi ja ovu konverzaciju vodio u smislu edukacije ostalih clanova foruma jer vidim da se ovde lupa na kilo ili se bar se nadam lupalO.
Znaci citaj pazljivo(vazi za sve ) i preciziraj odgovore i pitanja.
Nemojmo da ulazimo u debilne price o daljini. Ja sam hteo da objasnim kako da svaciji zabacajni ciklus bude efikasniji, ubojitiji , energetski iskorisceniji.... Ovde je rec trebala da bude o DRIFT-u i CREEP-u. Jedno je dobro a jedno ne valja i o tome se radi , kad nesto ne valja ne valja ni na blizinu ni na daljinu, samo se na daljini bolje uocava.
NIJE DISTANCA u pitanju, a reci cu i sta je u pitanju:
DRIFT omogucava:
1. Bolji tajming
2. Eliminise ili smanjuje poskakivanje vrha stapa na stopu
3. Stavlja vas u bolju poziciju da zapocnete sledeci deo zabacajnog ciklusa
4. Daje vam vise vremena .......
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2343

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 19:59

crni samo nastavi dalje o FC-u cheers cheers cheers cheers
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 21:19

Saltwater Flyfishing School (Black Style)
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 23:00

@crni

Objašnjenje kako nastaje "tailing loop" konkavnom putanjom vrha štapa je najbolje (u najmanje reči) koje sam do sad video.

Šta je "drift" ("follow throw" po Joan Wolf?) to smo videli; 'ajmo sad na "creep"...?

...i samo cepaj s prevodima, pun mi je kufer akronima i ем'рџера!
Nazad na vrh Ići dole
crni
Gola udica
Gola udica

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   Pet 1 Jan 2010 - 23:20

Creep je nezeljeni pokret stapa u pravcu narednog dela zabacajnog ciklusa, tako kazu braca na SL, znaci kad si u fazi recimo BC a stap ti krene napred ti si se kripovao, to odma ima reperkusije na FC i tako dalje...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji   

Nazad na vrh Ići dole

Osnove fly castinga No.3 - Pravolinijski zabacaji
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Zabacivanje mušičarskim priborom - Fly casting :: Osnovne figure-
Skoči na: