MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite | 

kačenje predveza u zabačaju unapred

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6591
Godina : 34
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 15:15

Bokac ovo za baba Džonau i "drift" si se odlično setio. Mislim da je to lek koj i treba Karadjonovom zabačaju.

Royal coachman

Broj poruka : 2410

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 16:15

Јоцо, лако је написати. Треба то уживо... Smile
Можда ћу стварно да се снимам па да гледам где грешим. Smile
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

Broj poruka : 121
Godina : 46

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 16:16

A sta se konkretno dobija tim driftom? Ako sam dobro razumeo to je pokret kojim se isprati let konca posle odsecnog stopa ali sta se dobija tim pokretom? Nece predvez da se zakaci za konac? Kako ako se nemenja putanja konca?
Nazad na vrh Ići dole
vlajkoni
Elk hair caddis
Elk hair caddis

Broj poruka : 459
Godina : 52

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 16:30

Ja mislim (kao homer simpson - ali onaj originalni) da se nasa greska (Bokac, Karadjon, ja...) ogleda u tome da u jednom delu zabacaja ne osecamo strunu na stapu. Ovo zvuci malo glupo ali od trenutaka kad se iz back cast-a prelazi u front cast i dodaje ubrzanje struni pa do prednjeg stopa (ako se dodaje previse snage), dogodi se taj da ga nazovem vakum u kome se ne oseca struna na stapu. U tom kratkom vremenskom periodu se desava da nas loop kolabrira i da dolazi do sudaranja predveza i osnovne strune. Sam Karadjon rece da kad radi sa kracom strunom do toga ne dolazi. Obicno je ovo izrazeno kad se iz poslednjeg false cast-a prelazi u (da ga tako nazovem) prezentacioni izbacaj. Tada svi mi pocetnici (bar sam to ja) bez ikakvog razloga pokusavamo da izbacimo sto vise strune, upotrebom snage.
E sad sve ovo sto sam napisao je neko moje licno misljenje utemeljeno na razgovorima sa iskusnijim od mene i na citanju kojekakvih tekstova po netu. Ako gresim molim Vas da me ispravite
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 16:45

vlajkoni ::
Ja mislim (kao homer simpson - ali onaj originalni) da se nasa greska (Bokac, Karadjon, ja...) ogleda u tome da u jednom delu zabacaja ne osecamo strunu na stapu. Ovo zvuci malo glupo ali od trenutaka kad se iz back cast-a prelazi u front cast i dodaje ubrzanje struni pa do prednjeg stopa (ako se dodaje previse snage), dogodi se taj da ga nazovem vakum u kome se ne oseca struna na stapu. U tom kratkom vremenskom periodu se desava da nas loop kolabrira i da dolazi do sudaranja predveza i osnovne strune. Sam Karadjon rece da kad radi sa kracom strunom do toga ne dolazi. Obicno je ovo izrazeno kad se iz poslednjeg false cast-a prelazi u (da ga tako nazovem) prezentacioni izbacaj. Tada svi mi pocetnici (bar sam to ja) bez ikakvog razloga pokusavamo da izbacimo sto vise strune, upotrebom snage.
E sad sve ovo sto sam napisao je neko moje licno misljenje utemeljeno na razgovorima sa iskusnijim od mene i na citanju kojekakvih tekstova po netu. Ako gresim molim Vas da me ispravite

E ovo je odlicno objasnjenje i mozda si u pravu, tako nesto se meni desava bas kako si opisao a sad kako da popravim to?
Nazad na vrh Ići dole
vlajkoni
Elk hair caddis
Elk hair caddis

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 16:54

Pa ce naucimo valjda???
Sto manje snage - sto vise osecaja. Sve to legne jednog dana, znaci VEZBA, zatim VEZBA i na kraju VEZBANJE.
Ako uspesno prepoznamo problem bice lakse da ga se resimo.
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 17:26

Ima li ovde neko da nam olaksa muke i pomogne u resenju problema. Uredu je da vezbamo ali sta da vezbamo ako negde gresimo zato i pitam sta da popravim. Sve je lako pricati ali kad treba da se uradi cvrc. kazu da je teze ispraviti greske nego na vreme nauciti pravilno. glegao sam one klipove aca ivanovica i kurac onde mozes da naucis nesto. zabacuje on fenomenalno ali nema neke osnove prakticne da mozemo da vidimo.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

Broj poruka : 2530
Godina : 45
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 17:32

Uz sve pobrojano,što je ok,nisam primjetio da se iko sjetio još jedne od vrlo važnih stvari.A to je tajming.Ja ga i dandanas vježbam tako da prvih pola sata pogledom pratim strunu u back cast-u.I još jedna od fora koju su mi šapnule neke vještice.Za početak,za DC,sam koristio strunu za klasu težu,da bih imao opterećen(čitaj;preopterećen) štap konstantno tokom cijelog casta-a,i prednjeg i zadnjeg.

Da se vrattim na tajming.Zašto je on bitan?Pa zato jer se radi o čistoj fizici i konstanti kretanja,u ovom slučaju muve.Blablatruć,ali tako je.Ne mogu ja sad da vam solim pamet,ali probajte,drugari,da skratite strunu i sačekajteda SE ISPRAVI u zadnjem zabačaju struna i tek onda krenite u prednji.To se najbolje trenira,naravno,ko ima živce,tako što pusti strunu da padne i u prednjem i u zadnjem zabačaju na travu.

Snaga je potrebna,loopa ko kaže suprotno,samo je potrebnije znati koliko je treba. Razz
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 17:36

karadjon ::
.... glegao sam one klipove aca ivanovica i kurac onde mozes da naucis nesto. zabacuje on fenomenalno ali nema neke osnove prakticne da mozemo da vidimo.

On čoviejk javno kaže da mora da se plati da bi se od njega učilo.I šta je sad tu problem?Pa nije lud da te uči džaba.I njega je vjerovatno to koštalo.Mada,ja bih da polažem EFFA test,a nikako da se složim s njim,pa moram da učim po EU.Ako nemaš tih ambicija,i ako moš da istrpiš ...,plati mu pa uči.Svako malo su u BG na ADI,i bacaju.ILi se prišunjaj pa kradi,ili priđi ,plati ,pa uči.
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 17:48

Joj kolko ja imam pitanja udavih vas sve. Sta je to tajming i kako se vezba? Sta je to DC neka skracenica? Sta je sad konstanta kretanja? Koliko snage treba?
I necu ja da polazem nikakve testove da bih placao hocu samo da naucim da zabacujem ali ti je dobra ideja ovo sa prisunjavanjem Very Happy .Kojim danima su instruktori na adi i u cemu se neslazes sa njima?
Nazad na vrh Ići dole
vlajkoni
Elk hair caddis
Elk hair caddis

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 18:10

Ovo za tajming si 100% u pravu. Sve ono sto sam napisao pada u vodu ako je back cast los. Ustvari BC je osnova bilo kakvog zabacaja mada mislim da se o tome vec pisalo na sajtu.
DC je daleko bacanje (distance casting), e sad meni je to sve preko 12-15 m. Za neke bogumi 30-35. Razni ljudi razne cudi.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 18:14

Ajmo redom,da se malo pravim pametan.A i ti si mi se profinio...

Tajming je najbolje prevesti kao vrijeme koje je potrebno da se vrh predveza ispravi u paralelnu liniju sa zemljom na kraju dva zabačaja,prednjeg i zadnjeg.problematičniji je zadnji zabačaj jer ne vidiš kad se to desilo.Vježba se tako što ga gledaš,malko se iskriviš i gledaš putanju strune prema nazad.

DC je uvažena već skraćenica za Distance Castink,ili bacaje u dalj.Konstanta kretanja je održavanje strune u vazduhu od kupljenja s vode do zabačaja kad je plasiraš opet na vodu.Snage ti treba taman toliko da ne praviš tejling lupove,a da ti sistem ne kolabrira.

Nemam pojma kad su instruktori na Adi,mislim gotovo svakog lijepog dana.što se ne slažem s njima?,e pa dovoljno sam ti već rekao.Idi pa vidi...Na Adu,mislim.
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 19:31

Aha sada su neke stvari jasnije. DC me ne zanima uopste nemam nameru da ucim kako se zabacuje 50m. A ovo za snagu mi i dalje nije jasno prvo kazes da treba snage pa onda kazes taman toliko da nepravis tejling a da sistem ne kolabira? Treba snaga ili netreba? po ovome mislim da netreba ali hvala u svakom slucaju moracu da idem da se sunjam po adi Very Happy pa ako naletim naletim. zar se toliko neslazes da moras da ides preko da bi uzimao casove za polaganje tog usranog ispita kad imamo dva instruktora?
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 1411
Godina : 59
Datum upisa : 24.01.2008

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Čet 13 Mar 2008 - 20:58

Ja smatram da je trening DC izuzetno važan pa da pojasnim. Cool
Voda na kojoj, obično pecam je široka 10-tak m a riba nikada nije dalje od 5-6m ali tu i nastaje problem Twisted Evil Kako reka nije poligon već deo ekosistema, obale su pokrivene vegetacijom koja je nad delovima (ili oko) gde se nalazi riba pa je onda imperativ preciznan zabačaj a kontrola strune se postiže samo vežbanjem DC .
Veruj mi Karadjone probao sam da treniram preciznost stavljanjem tanjira (kako to radi Eric Tolberger) pa pokušajima da mušicu plasiram baš tu ali strunu moraš kontrolisati a da bi imao šta da kontrolišeš treba xxx metara u vazduhu i eto ti DC. Mada je FlyCaster dao još jedan pametan savet, mislim Zeki o povučenoj liniji (traci) na zemlji a onda vežba da back i front cast idu paralelno sa tom linijom ( 180*/180*).
Moram priznati da mi treniranje, zaista, pruža puno uživanja jer ima jako puno elemenata koji nesamo da treba savladati već posle određenog vremena želja za učenjem nečeg novog "gura" napred. Laughing

A Fly Casting se uči i ovako Wink

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6591
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 0:37

Karadjone bre dodji nekad u Galovicu, nije Sopot 1000km od Bg, kad mogu Novosadisti da dodju što ti nemožeš. Ako bude tu neko od malo iskusnijih bacača pomoćiće ti sigurno, a ako ne bude popićeš neko pivo sa nama pacerima ako ništa drugo.

Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 13:09

Aha sada su neke stvari jasnije. DC me ne zanima uopste nemam nameru da ucim kako se zabacuje 50m. ... zar se toliko neslazes da moras da ides preko da bi uzimao casove za polaganje tog usranog ispita kad imamo dva instruktora?

DC moras da vjezbas da bi bio bolji na blizu s prezentacijom.A sto se tice instruktora,samo se sa ovim starijim ne slazem privatno.S mladjim sam ok,nadam se.
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 19:51

100ka ::
Karadjone bre dodji nekad u Galovicu, nije Sopot 1000km od Bg, kad mogu Novosadisti da dodju što ti nemožeš. Ako bude tu neko od malo iskusnijih bacača pomoćiće ti sigurno, a ako ne bude popićeš neko pivo sa nama pacerima ako ništa drugo.

Docicu prvom prilikom i hvala ti na pozivu ali moj reno 4 je nedavno ispustio dusu ni reanimacija nije pomogla lol!
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 19:55

Zeka ::
Aha sada su neke stvari jasnije. DC me ne zanima uopste nemam nameru da ucim kako se zabacuje 50m. ... zar se toliko neslazes da moras da ides preko da bi uzimao casove za polaganje tog usranog ispita kad imamo dva instruktora?

DC moras da vjezbas da bi bio bolji na blizu s prezentacijom.A sto se tice instruktora,samo se sa ovim starijim ne slazem privatno.S mladjim sam ok,nadam se.

Mislim da to nema nikakve veze, sta ja sad treba da ucim kako da zabacim 25 metara da bi znao da zabacim muhu u reku na 10 metara.A sto ne ucis od tog mladjeg nego moras u EU kad vec hoces da polazes taj ispit
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 20:31

Ko je bliži vatri taj se bolje ogrije...
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 23:52

A sta se konkretno dobija tim driftom? Ako sam dobro razumeo to je pokret kojim se isprati let konca posle odsecnog stopa ali sta se dobija tim pokretom? Nece predvez da se zakaci za konac? Kako ako se nemenja putanja konca?

Ako je Влајкони почетник - шта сам тек ја? Smile

Али, да покушам... да размишљам наглас... Smile
Drift, follow-thrеw или праћење изгледа да заиста мења путању конца. У фази забачаја после стопинга када се "петља" од струне пробија кроз ваздух и са једне стране, повлачи сав конац за собом који је ка предвезу (први део струне - горњи), а са друге стране та иста петља повлачи и вишак струне кроз проводнике (струну која до тог тренутка није ни била у покрету - други део струне - доњи). Ако у дрифту покрет штапом (пре свега вршним проводником) не убрзава струну већ је само прати, онда се тиме постиже да се обара/спушта доњи део струне (онај који покретни део струне извлачи кроз поровднике...). На тај начин се постиже, на први поглед постизање дебље петље, што је супротно свим жељама... Али само на први поглед! Наиме, ако нема ничег да горњем делу струне, док лете ка напред вучени петљом, додаје убрзање навише једнако Земљиној тежи, онда ће он почети да пада и истовремено се одмотава унапред. Ако ми лагано "дрифтујемо" или врхом штапа "пратимо" ка напред и лучно ка доле, тиме постижемо да се и други део струне спуштамо на доле и тиме предухитримо пресретање првог са другим делом струне.

Знам да је ово било зајебано, али ја не умем боље.

Напомена:Ово је наравно, поједностављење, како га ја доживљавам. Или тумачим, како вам драго. Све ово је јако зајебано посведочити, а ево и зашто: (мој) конкретан штап се пуни конкретном струном са око 8 м струне у ваздуху и тада се врх креће максималном брзином око 6 метара у секунди. Истом том брзином почиње да се креће и струна лансирана штапом, после стопинга и наравно одмах почиње да успорава. То значи да треба бар 1.5 секунди да се свих 9 м струне одмота унапред и заврши забачај. За тих 1.5 секунди струна не може много да пропадне у лету, јер је пре свега лансирана напред и навише забачајем унапред, а затим и јако успорена отпором самог ваздуха. Ипак, пропадање је довољно да негде у лету део струне, који сам волшебно назвао горњи закачи у пропадању доњи део струне.

Ето, ово је више идеја него објашњење зашто дрифт (ваљда) помаже.

Poslednji izmenio bokac dana Sub 15 Mar 2008 - 0:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 977
Datum upisa : 11.01.2008

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Pet 14 Mar 2008 - 23:57

Bokac... probao da citam, al se evo po peti put vracam na pocetak... fali mi koncentracije, valjda?
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Sub 15 Mar 2008 - 0:02

vlajkoni ::

...Ovo zvuci malo glupo ali od trenutaka kad se iz back cast-a prelazi u front cast i dodaje ubrzanje struni pa do prednjeg stopa (ako se dodaje previse snage), dogodi se taj da ga nazovem vakum u kome se ne oseca struna na stapu. U tom kratkom vremenskom periodu se desava da nas loop kolabrira i da dolazi do sudaranja predveza i osnovne strune.

Мени ово не звучи нимало глупо. Ако се не осећа струна на штапу, мени то значи да се штап не пуни замахом, односно да се струна не убрзава! Дакле, прекид са "пуњењем" штапа пре стопинга. Колапс jе неизбежан, јер ће, пре или касније, макар део струне изгубити могућност да се "преврне".
Међутим, мој дивљачки проблем је супротан - мени струна при врху (предњем конусу) почиње да лудује и вибрира горе - доле и у том бацакању преноси таласање и на предвез који тек полуди (скаче горе- доле бар за неколико десетина центиметара; да сам амер рекао бих по стопу горе - доле). И онда предвез удари у струну или дебљи део предвеза и или одмотавање предвеза колабира или се умрси. Немам појма...

Poslednji izmenio bokac dana Sub 15 Mar 2008 - 0:08, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Sub 15 Mar 2008 - 0:03

Vukman ::
Bokac... probao da citam, al se evo po peti put vracam na pocetak... fali mi koncentracije, valjda?

Јој... ни ја не смем да се вратим и прочитам шта сам скуцао. Да бришем?
Nazad na vrh Ići dole
karadjon
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Sub 15 Mar 2008 - 0:12

Ti mora da se salis! Ko ovo razume dobije nobelovu nagradu Very Happy
kako sam ja shvatio i gledao taj drift to nije pokret stapom nego rukom i mislim da sluzi samo da smanji trenje konca kroz sprovodnike i time omoguci vecu brzinu konca. kakav sad prvi i drugi deo konca pominjes nista ja ovde ne kapiram.

Ajde da kazemo i da mi je jasno (a nije) ali onaj drugi deo mislim da nema veze 9 metara konca za 1.5 sekundi da nije malo mnogo. I da ne zavisi od konstrukcije i konusa konca rasporeda tezine i slicno? a 9m AFTMA 6 je 10 grama pa cak i vise?
Nazad na vrh Ići dole
Zox
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 1411
Godina : 59
Datum upisa : 24.01.2008

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   Sub 15 Mar 2008 - 0:18

Suspect

Babe i žabe Question No
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: kačenje predveza u zabačaju unapred   

Nazad na vrh Ići dole

kačenje predveza u zabačaju unapred
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Zabacivanje mušičarskim priborom - Fly casting :: Osnovne figure-
Skoči na: