MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite | 

Mlava...

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6577
Godina : 34
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 2:44

Šta zezaš zauvek, pa preživeli ste, ostala ti je misterija do sledeće sezone Basketball

I posle neko nek mi kaže da ribolov nije adrenalinski sport geek

Royal coachman

Broj poruka : 2398

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 2:50

Možda se nismo razmeli; nema gore kuknjave, ama ič.
postala je izazov zauvek = jedva čekam da se vratim, samo nema se čim... Rolling Eyes

U stvari, Mlava je toliko raznovrsna, da tamo možeš da pecaš i na suvu (juriš povečerje ili rojenje) i na nimfu... i na mokru... i na striiimere... I uzvodno, i nizvodno... Jedino pecanje popreko nije češći slučaj, ali dobro - ne može baš sve. Wink

Da živim tamo negde, ne znam šta bi me nateralo da pecam bilo gde drugde.
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2343
Godina : 46
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 8:49

Samo za šofera...

http://www.youtube.com/watch?v=Sg_Q7RtcRsI&feature=related

p.s.-basista ubija Very Happy cheers
lol!

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 10:45

Aha, nisam te razumeo kako treba!

Proto u ćošak geek Twisted Evil

Royal coachman

Broj poruka : 3986
Godina : 35
Datum upisa : 28.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 18:23

Mlava je fenomenalna reka,puna izazova i jedva cekam ponovo da je posetim...

Dr Assassin
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 23:39

Long live Dr Assassin cheers Very Happy

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Uto 4 Jan 2011 - 23:43

hhahahhaha, tnx Smile
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sre 5 Jan 2011 - 0:24

Nema na čemu, zaslužio si Wink

Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sre 22 Jun 2011 - 11:14

Dođoh, videh, a ponešto i upecah...
Izveštaj će biti ubrzo samo da saberem utiske Wink

@Bokac
To je onaj "tvoj" most Wink
http://img404.imageshack.us/img404/3687/94046771.jpg

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sre 22 Jun 2011 - 23:09

Da, da.. To je onaj JNA most, samo slikan sa druge strane...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Čet 23 Jun 2011 - 12:44

A i isto ste godište Wink

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Čet 23 Jun 2011 - 12:51

To je Protin vršnjak. Ja sam stariji godinu dana, (da se zna ko je stariji). Razz
Nazad na vrh Ići dole
rasomon
Mali mrav
Mali mrav

Broj poruka : 34
Datum upisa : 21.10.2010

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Pet 24 Jun 2011 - 9:19

Ako si stariji mozda nisi i brzi.Inace ta 71. je bila dobra godina za radjanje,sve kul tipovi
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2343
Godina : 46
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Pet 24 Jun 2011 - 10:53

rasomon ::
Ako si stariji mozda nisi i brzi.Inace ta 71. je bila dobra godina za radjanje,sve kul tipovi

E ako si im rekao Rasomon...more godina VRRRH brate!!!!!JNA,cvrc...Volim i Ja Vas cheers

drunken
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Pet 24 Jun 2011 - 12:32

Proto ne vidi se slika Sad
Dobar ti je novi potpis cheers

Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 3:00

A sad priča o Mlavi u 17 tomova...

šalim se neću (valjda) biti baš toliko opširan

Osnovna dilema mi je bila kako početi ovu priču, već je nekolko ljudi pisalo u ovoj temi svoje utiske. Pa reših da krenem od početka, ali ne mog putešestvija na Mlavu već od početka Mlave.

Najverovatnije da i oni koji nikad nisu pecali na ovoj reci znaju da ona izvire iz veoma jakog i dubokog vrela. Pošto je meni ovo bila prva poseta Mlavi naravno da sam otišao i na vrelo da vidim kako to čudo prirode izgleda. Mesto na kome čak i oni koji nisu zaljubljenici u prirodu mogu da osete samo najdublje poštovanje prema prirodi.

Par informacija o samom vrelu.

http://img842.imageshack.us/img842/4153/mlava054.jpg

Jedna turistička fotka sa 2 dužičaste pastrmke od po 1,5-2kg u pozadini

Ovo je ujedno bila i najveća pastrmka koju sam uhvatio na ovom putovanju Wink

Moj domaćin koji me je i odveo na vrelo reče kako ljudi često hrane pastrmke na vrelu hlebom, a one se skupe kao golubovi. Pošto nije bilo hleba kojim bih ih namamio da se skupe za slikanje našao sam u plićaku mrtvog peša kog sam bacio u vodu malo dalje u pravcu pastrmki. Jedna je prošla u tom momentu pored, a druga se zaletala ka njemu uzela ga u usta i pljunula. Tada sam se setio priče o mladicama koje ne jedu peševe već ih samo ubijaju zato što uništavaju njihovu ikru scratch Nije mi baš sasvim jasno zašto je vrelo poribljeno dužičastim, a ne potočnim pastrmkama!?

A sad paranoja u Suvom Dolu ili kako otići na Mlavu i ne poludeti!!!

Ako ste neko ko mušičari tek 3-4 godine po najviše 10-20 dana godišnje poput mene i pri tome prvi izlazak na mušičarenje vam bude u junu na Mlavu, ako se kući vratite bez težih psihičkih posledica dobro je. Jedina prava pastrmska voda na kojoj sam do sada mušičario pre Mlave bio je Gradac, Vrelo u Perućcu ne računam.
Kako se godišnji odmor bližio sve više sam razmišljao gde otići. U ponudi su bili Vlasinsko jezero, Mlava i moj omiljeni Beli Timok. Prelomio sam da idem na Mlavu. Skok u nepoznato. Slavko mi je dao broj čoveka koji izdaje sobe skoro na obali Mlave (foto by Bokac), a prvi komšija mu je bio Jovča Petrović (to ne bi trebalo da bude loše).

Dan I (18.6.)
Stigao sam oko 18h u Suvi Do. Dok sam se raspakovao i malo popričao sa domaćinom i njegovim društvom koje se bavilo izlaganjem mrtvih životinja visokoj temperaturi uz permanentnu rotaciju bilo je već oko 19 h. Valjalo je otpecati večernji cug. Uzvodno od mosta u S.D. dozvoljeno je pecanje samo na veštačke mušice.

Krećem se levom obalom koja je visoka i na prvom zgodnom mestu ulazim u vodu. Video sam par sitnih pastrmki kako beže. Privezujem na predvez suvog fazana sa začijom šapom na #10 i krećem da pecam. Pastrmke kreću da bućkaju dok sunce polako zalazi. Roji se nekoliko vrsta jednodnevki. Primećujem neke svetle skoro bele sitnije (#16) i neke krupnije tamnije (#12) imam par promašaja na fazana. Kada sam ispecao prvih stotinak metara mušičarskog dela, vraćam se do mosta pa idem nekoliko desetina metara nizvodno dok nije pao mrak. Prvo veče na Mlavi, par promašaja na suvu za sat-sat i po pecanja, pa dobro nije to tako strašno. Umoran od nespavnaj prethodne noći odlazim u krevet. Nisam ranoranilac, pa sam ustao tek oko 9-10 ujutru lagano doručkovao i uputio se na reku.

Dan II
Ujutru su došla još dva ribolovca oni pecaju i na varke i na muve, odlazim do prvog vira ispod mosta i bacam strimer, menjam nekoliko stirmera i vezujem W.B. neku Bokijevu experimentalnu kreaciju koja će se ispostaviti kao vrlo delotvorna.

Puštam strimer da potone i povlačim ga lagano, imam praćenje ribe od oko 25cm posle nekoliko zabačaja i napad, pa još jedan i onda ništa. Menjam mesto i preskačem drugu dvojicu ribolovaca. Nekih 200-300m nizvodno nalazim lakat krivinu sa dubinom i gomilom granja nasukanom uz drugu obalu. Opet bacam isti strimer imam praćenje ribe slične veličine kao i prethodna i onda i napad u momentu kada je jedan od one dvojice prišao. Privlačim podivljalu pegavu ribicu koja mi spada pod samim nogama. Hmm, pa izgleda da ovo strimerisanje i nije tako teško kao što sam mislio.
Oholi i Bokac su već spomenuli bogatstvo Mlave hranom. Gamarusa ima užasno mnogo, ima i dosta jendodnevki, ali tulara skoro i da nema. U odnosu na Gradac gde je moguće pecati na suvu muvu i po ceo dan, na Mlavi preko dana igraju strimer i nimfa. Ovo su neki od njenih stanovnika.

Shvatam da će mi trebati sitne i tanke nimfe, a moje su mahom sve (lepe) debele, čupave i velike, mada imam i po neku sitniju. Međutim ohrabren delimičnim uspehom na strimer nastavljam i dalje da lovim istim strimerom.
Na sledećem viru lepotu upotpunjuje crveni kec.

A malo dalje i njegov branik

Nekoliko stotina metara nizvodno nailazim na ovu "čuvenu" krivinu.

Pošto sam pecao sa desne obale i shvatio da neću moći da pregazim dubinu na kraju krivine. Vraćam se na brzačić koji je na polovini krivene i penjem se na drugu obalu na najmanje nezgodnom mestu. Odatle počinjem da prečešljavam kraj brzaka u dnu krivine sa istim onim strimerom. Senka koju vrba baca ne dozvoljava mi da dno vidim najjasnije, ali primećujem neke džombe koje bi mogle biti dobar zaklon za pastrmku. Sa visoke obale bacam strimer u dno vira malo bliže desnoj obali pošto matica udara u levu da bih strimeru dao više vremena da potone. Krećem sa povlačenjem odjednom poput metka pastrmka od nekih 35cm iskače iz senke jednog kamena i napada strimer, međutim ja kasnim sa kontrom jednu desetinku sekunde i pegavuša odlazi nazad u svoj štek.
Arsenal psovki koji sam ispalio u tom momentu bio je popriličan.
Odlazim obalom iza žbuna na dnu krivine tu postoji još jedno mesto sa kog se može zabaciti u duboki vir na čijem dnu je celo deblo, što bi mogao biti dobar zaklon za ribu. Međutim uspevam samo da otkinem strimer na glog koji raste pored. Iznerviran odlazim na ručak.
Popodne ni udarca, forsiram mesta na kojima sam bio, i još neka koja su mi bila interesantna, ali ništa. Večernje rojenje izostaje.
Sva sreća umesto najavljenog pljusak, smao je malo padala kiša.

Dan III
Posle dobrog sna krećem na vodu oko 11h. Makar je prirodna izgledala predivno.

Odlazim uzvodno od mosta, taj potez prethodnog dana nisam obilazio. Ubrzo uspevam da se upišem sa 2 ribice na nimfu fazana na #14

Druga je imala oštećen škržni poklopac.

Kao što se videlo na većini slika do sada, a i moglo pročitati reka je prilično zarasla. Retko gde je moguće izvesti čak i rol zabačaj kako treba, mada to i nije toliki problem pošto je reka mala i peca se na 1-2 dužine štapa najčešće.

Dolazim do jedne "S" krivine na čijem nizvodnom kraju je jedan vir, a na početku drugi vir. Prečešljavam prvo nizvodni vir i krećem se vrlo polako uzvodno međutim nemam sreče ni na uzvodnom viru ni na brzaku koji ga puni. A mesto je kao izmišljeno.

Posle odlaska kući i brzinskog ručka odlučujem da odem do Trške i krenem uzvodno pa dokle stignem pre mraka. Od kuće u kojoj sam bio smešten, seoski zemljani put vodi do etno sela Trška. Uz put prvo svraćam do onog mesta sa visokom obalom, da probam ponovo da iščačkam onu što mi je napala strimer. Šunjam se obalom kao indijanac provirujem samo štapom i nosem kroz travu da bih video gde mi je indikator. Uspevam na nimfu zečije uvo #14 da upecam jednu pastrmku oko mere. Međutim kada sam pokušao da je podignem na obalu spala mi je pa je nisam slikao, ali zato imam ovaj video "borbe".
http://www.youtube.com/watch?v=_c2kMxWTCSY

Krećem nizvodno, ali odlučujem se da ne idem rekom pošto mnogo krivuda već seoskim putem. Uz put malo slikam prirodu.

Za ljubitelje piva i viskija.

Stižem do etno sela Trška koje je od Suvog Dola nekih 2km po google earth-u. Malo sam se namučo dok sam našao dobar prilaz do vode. Pošto su obale strme, a ponegde ima i mulja uz obalu u kontratokovima. najzad počinjem da pecam. Menjam mušice, vidim sporadnična javljanja na površini i poneku sitnu jednodnevku. Vezujem mušicu sa telom od ICE UV dub-a i krilom od zečije šape veličine 16. Zabacujem u vir 5-7m ispred sebe dubok možda nekih 1-1,2m. Voda nosi mušicu i na nekih 1-2m od mojih nogu napada je pastrmka koja je napravila okret za 180° i pošla nizvodno nekih 2m za njom. Ubrzo riba spada. Ovo je ujedno i jedina riba koju sam upecao na suvu muvu na Mlavi.

Jendodnevke kreću da se roje sve više i više, ako neko zna šta je ovo ne bi bilo loše da napiše njeno ime.

Kasnije se pojavljuju neke svetlo sive skoro bele jendodnevke za koje predpostavljam da su imago ove mušice. Smeđe i druge tamnijie jednodnevke te večeri nisam primetio, bilo je sporadično velikih majskih.
Na žalost naišao sam i na ovakve prizore.

Pred sam mrak našao sam se na obali preko puta etno sela. Tu je bio brzak koji puni veliki vir koji stvara kontra tok uz strmu levu obalu ispod etno sela. Pqstrmke su se javljale uz maticu prema levoj obali ili u kontratoku. Promenio sam sijaset muva, ali nisam imao ni čvrk. Ovo je bila užasno frustrirajuća situacija. Pošto je mrak već skoro potpuno pao, pokušavam da upecma nešto na strimer međutim nemam sreće i odlučujem da se vratim.
E tu tek počinje "provod", jedva uspevam da pronađem put nazad na obalu kroz žbunje pošto se smračilo. Posle 5 minuta probijam se kroz drvored širok 10-15m i izlazim na seoski put, na desnu obalu Mlave. Krećem seoskim putem uzvodno, mđutim on krivuda poprilično i posle par minuta shvatam da ću teško naći put desnom obalom po mraku pošto sam došao levom pa neću moći da se orijentišem. Srećom imao sam mobilni pa sam nazvao svog domaćina koji mi je rekao da mi je lakše da se vratim nekoliko stotina metara nizvodno do mosta u Trškoj i odatle levom obalom onim putem kojim sam došao. Uspevam nekako da stignem do mosta, prelazim most, zalutam još jendom i posle još jednog poziva stižem nekako do kuće posle 30-40min. Znam samo da me u životu noge nisu toliko bolele od čizama. (Ako neko zna neki model sa vazdušnim đonom voleo bih da mi kaže gde ih je moguće kupiti)

Dan IV
Loše sam spavao prethodne noći pa sam ustao oko 5. Odlučujem da se ne vratim u krevet već se oblačim i odlazim na vodu. Posle možda sat vremena najviše uspevam da ugazim preko ivice čizme i uskoro šljapkam do kuće. Stavljam stvari da se suše odlazim pod topao tuš da se ugrejem pa na doručak. Posle doručka u Žagubicu, pa nazad na pecanje. Odlazim prvo u revir, pošto očekujem da tu opet razbijem maler kao prethodnog dana, ubrzo dobijam jednu manju pastrmku na nimfu.

Odlazim do ona dva velika vira na S krivini. Međutim nemam ni udarca.

Odlučujem se da u toku popodneva prečešljam teren na pola puta između Trške i Suvog Dola. Tražeći zgodno mesto da siđem do vode, nailazim na ovu vrbu koja raste više iz vode nego iz zemlje. Kada sam prišao bliže da bih je slikao video sam pastrmku kako zaranja.

Nekih 50-100m niže nalazim prilaz do vode. Krećem sa prečešljavanjem dubina nimfom. Dolazim opet do one vrbe samo sada sa druge strane.

Tu uspevam da prevarim još jednu faličnu pastrmku.

Naravno bio je tu i jedan dosadni vilin konjic.

Opet nailazim na udavljenog stojadina.

Korisitim razbijeni tok koji pravi stojadin i u levom kraku dobijam udarac na nimfu. 20cm čistog TNT-a. Mislim da su Oholi i/ili Bokac spomenuli snagu mlavskih pastrmki. Do ove pastrmke sam imao utisak da su znatno jače od onih sa Gradca, a kada sam ovu upecao uverio sam se u to. Zamarao sam je sigurno 2 minuta iako sam koristio vršni predvez od 0,18mm. ova riba jendostavno nije htela da se smiri kao da je uključen u struju.

Uveče su se ponovo rojile sivkasto beličaste jednodnevke #16, poneka majska i vrlo sitne (#18-20) smeđe-riđe (fazan) jednodnevke. A ja opet nisam imao sreće sa izborom muva za pred mrak Sad

Narednog dana ujutru sam pošao nazad za Beograd. I video neke interesantne stvari.
Svitanje iznad Homolja (izvinjavma se za kvalitet slikano je iz autobusa u pokretu).

I čuda moderne arhitekture geek

P.S. Jedna stvar koja mi je jako zasmetala je užasno mnogo đubreta!

Poslednji izmenio 100ka dana Pon 11 Jul 2011 - 5:24, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 9:41

HEHEHEHHE, MORACEMO ZEJEDNO TAMO, DA SE NERVIRAMO ZAJEDNO OKO TIG NOCNIH ROJENJA
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 9:56

Matori, trećeg dana uveče sam bio u fazonu da se sutradan vratim kolko sma se iznervirao.
Skontao sam i gde mi je bila najveća greška, jednostavno ja sam imao muve za Gradac, na koje smo tamo dobro lovili prošle godine. Koje su em pogrešne boje em krupnije od ovih koje su se sada rojile na Mlavi.
Moraće da se nabavi neki (pale) dun skalp Wink

A što se nimfi tiče dobro je da sam uspeo da iščačkam ovih par na #14 pošto su moje nimfe mahom #10-12. Ovo mi je bila dobra škola za ubuduće.

Elk hair caddis

Broj poruka : 350
Godina : 29
Datum upisa : 25.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 10:31

Joco nemoj da se nerviras u opste.Mlava je takva reka,jako cudljiva,nekad u jednom danu se desi da ulovis toliko mnogo ribe da to nije normalno pa onda da dve tri nedelje nemas nista na udici....Mi smo onaj dan kad si ti stigao pregazili celu klisuru.Skor Vlada Markovic 2 pegave 1 kalifu i 1 klena...Dzoni 1 pegavu,,,ja 3 klena i na kraju pecanja jednu pegavu na sedza... U sustini neverovatno losa dan,,,a samo nedelju dve ranije Vlada je lepo prosao na tom terenu...Inace tereni su prelepi...
Zao mi je sto nisam mogao da dodjem gore do tebe da otpecamo bar jedan dan,jeb. valjda ce mo drugi put imati vise srece...Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 10:36

joco imao si ti ok muve, nekad jednostavno treba jos neka stvar da se uklopi .....lepo rece aca
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 10:37

33 fotke, dva linka, 3+ stranice teksta, i dr... nekoliko dana i nekoliko riba..., falilo je samo pravljenje potrebnih muva posle prvog dana pecanja.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 10:41

ma nimfa je za mlavu zakon cak i kad kupi na povrsini..... ako treba tanka onda fazance, a za sve ostale situacije zekonja, rascesljan,sa flesom Smile)))
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 10:43

Nema sada više nerviranja, shvatio sam koje su mi bile greške pa ću gledati da ih ispravim u budućnosti. Mislim da sam uspeo dosta da popravim svoj prilaz vodi (moraću sa Bokcem i Oholim da treniram šunjanje još dosta naravno). A što se tiče muva tu sad znam šta mi je raditi Very Happy
Klisura mi izgleda fenomenalno, makar onaj deo koji sam video uz put iz autobusa. Da li tamo postoji neki smeštaj?
Nema veze Laki videćemo se uskoro nadam se, valjda ću još koji put doći ove godine na Mlavu.

@Oholi
Da nekada nije loše i ako umeš da pecaš lol!

@Dušan
E pa da sam poneo materijale bilo bi lakše, a možda i ne bi. Ko zna koliko bih izgubio vremena u vezivanju muva affraid

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 11:31

DA DA NIJE LOSE KAD ZNAS DA PECAS, ALI NIJE NEOPHODNO, POGLEDAJ MI PRVI DEO POTPISA Smile)))
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   Sub 25 Jun 2011 - 11:35

Ja bi se odlucio za dve kljucne imitacije, po tri komada, po 5min - pola sata.
Nekad to dobro upali.
Inace, mislim da si prosao super, i da nema mesta za primedbe (osim za smece! i ''modernu'' Embarassed ).
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Mlava...   

Nazad na vrh Ići dole

Mlava...
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 5 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Ribolovni tereni :: Reke-
Skoči na: