MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite | 

DT vs. WF

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

DT protiv WF
DT (double taper)
29%
 29% [ 9 ]
WF (weight forward)
45%
 45% [ 14 ]
L (level)
0%
 0% [ 0 ]
TT (triangle taper)
6%
 6% [ 2 ]
Po malo od svega
19%
 19% [ 6 ]
Ukupno Glasova : 31

AutorPoruka
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

Broj poruka : 2530
Godina : 45
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Ned 25 Okt 2009 - 12:59

Odakle si ti,Amele?

It is not just about catching a fish,it is how you look doing it
Nazad na vrh Ići dole
http://www.effa.info
Amel
Green drake
Green drake

Broj poruka : 107
Datum upisa : 25.07.2009

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Ned 25 Okt 2009 - 14:36

@Oholiver to ce biti najvjerovatnije cheers

@Zeka iz Bugojna sam, sto se tice udaljenosti Bu-JC to je bezze al kad uzmes da se ne radi, itd. itd. nastaje problem, a i rekao sam da vise ne idem na Plivu bez kombinezona, jer prvi put kad sam bio s obicnim cizmama, skoro 8h sam lovio sa vodom u cizmama i nije bio sjajan osjecaj al ipak jaka zelja je nadjacala tako da nisam nikako izlazio da se zgrijem niti da odustanem:)))
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2400
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Ned 25 Okt 2009 - 20:23

Amele,

1. Ne bi bilo loše da poslušaš Oholivera.

2. Svaki štap baca svaku strunu, samo što ne i podjednako udobno. Većina štapova je troklasna, (na primer #4-5-6), samo što to nikako nije popularno među onima koji naplaćuju štapove. Pecaš sa 10ak metara strune odmotane sa čekrka - poslušaš srednju klasu (#5). Pecaš sa manje strune (5 do 10m)- poslušaš preporuku i uzmeš težu klasu strune za 1 veću (#6). Ako pecaš najčešće sa više od 15m strune - uzmeš najlakšu klasu (#4). Ovo naročito važi ako struna nije neka Hi-Tec Ultra Turbo... već ima relativno prost uzdužni profil. I ako uslovi za pecanje nisu kao na Rtu Dobre Nade ili Grenlandu, na primer.

3. Potrudi se da ti razglabanje o priboru ne postane fetiš; pući ćeš kao ribolovac.

4. Neusklađenost štapa i strune u mom vrlo skromnom slučaju nije bila neki problem - nisam mario za to pa mi nije ni smetala. Ako ne veruješ meni, pitaj Jocu, Oholog... Ne smem ni da napišem kakvim sam sve kombinacijama uživao pecajući...

5. UŽIVa se na pecanju samo uŽIVO.

6. ako ti je frka da obučeš tri para debelih gaća, po mogućstvu vunenih, onda se smrzavaj.

Živeli!
Nazad na vrh Ići dole
Prota71
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2343
Godina : 46

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Ned 25 Okt 2009 - 22:06

bokac ::
Amele,

2. Svaki štap baca svaku strunu, samo što ne i podjednako udobno. Većina štapova je troklasna, (na primer #4-5-6), samo što to nikako nije popularno među onima koji naplaćuju štapove. Pecaš sa 10ak metara strune odmotane sa čekrka - poslušaš srednju klasu (#5). Pecaš sa manje strune (5 do 10m)- poslušaš preporuku i uzmeš težu klasu strune za 1 veću (#6). Ako pecaš najčešće sa više od 15m strune - uzmeš najlakšu klasu (#4). Ovo naročito važi ako struna nije neka Hi-Tec Ultra Turbo... već ima relativno prost uzdužni profil. I ako uslovi za pecanje nisu kao na Rtu Dobre Nade ili Grenlandu, na primer.

3. Potrudi se da ti razglabanje o priboru ne postane fetiš; pući ćeš kao ribolovac.

4. Neusklađenost štapa i strune u mom vrlo skromnom slučaju nije bila neki problem - nisam mario za to pa mi nije ni smetala. Ako ne veruješ meni, pitaj Jocu, Oholog... Ne smem ni da napišem kakvim sam sve kombinacijama uživao pecajući...

6. ako ti je frka da obučeš tri para debelih gaća, po mogućstvu vunenih, onda se smrzavaj.

Živeli!

Amin cheers
Nazad na vrh Ići dole
Amel
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pon 26 Okt 2009 - 12:15

bokac ::
Amele,

Živeli!
Sve ovo stoji cheers Sanjam sinoc da masem stapom, posebno mi u snu zape situacija da ne mogu nikako spojeve stapu da spojim normalno hehehehe
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6579
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pon 26 Okt 2009 - 13:35

Izađi i maši, ali na vodi sa muvom na kraju predveza dan je predivan, neće ih biti još puno ove godine. Wink

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pon 26 Okt 2009 - 23:02

Amel ::
...Sanjam sinoc da masem stapom, posebno mi u snu zape situacija da ne mogu nikako spojeve stapu da spojim normalno hehehehe

Amele,
ne treba da se zovem Sigmund pa da ti saopštim srećnu vest:
čoveče, ti sanjaš sasvim obično (čitaj - normalno), dvoslojno, troslojno, sve OK...
Terapija bi se sastojala u sledećem: poradi malo na tehnici "pupak na pupak, noge na ramena" pa ćeš lakše sanjati.

Smile
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 27 Okt 2009 - 8:12

Tako je! A i lakse ces da spojis spojeve, sto se kaze - da ubodes.
Nazad na vrh Ići dole
Amel
Green drake
Green drake

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 27 Okt 2009 - 11:35

heheheh nije problem ubosti nego je problem sto sam nedavno skrsio stap nakon sto su se rasklackali spojevi pa i na san izaslo lol!
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 3987
Godina : 35
Datum upisa : 28.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 27 Okt 2009 - 15:43

zato i rokom pecanja proveravas dal dobro leze
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 777
Godina : 54

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 25 Nov 2009 - 12:14

Gledam, gledam, deveta strana ove teme, sit se izzabavljah na petoj-sestoj...
Zna se u prepisci kog s kim...
Pa najbolji WF od DT strune dobije se kad izleti vrsni deo stapa pri poslednjim false casts lol!
DT i WF tesko su POREDIVI sa strunom preko 12 - 13 m u vazduhu i to samo po sebi govori o nameni oba tipa. Mnooooogo cesce koristim DT po prirodi stvari. Zato osetim razliku cim dohvatim WF i izvucem dovoljno u vazduhu.
Ali sigurno je i ovo zastarelo i plod je retardiranja i stagnacije. study
Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger

Broj poruka : 91
Godina : 33
Datum upisa : 11.06.2009

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pet 7 Jan 2011 - 18:58

koristi li se DT ikada kad se lovi na teže nimfe i strimere ili je za to isključivo WF???
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 3987
Godina : 35
Datum upisa : 28.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pet 7 Jan 2011 - 20:26

mozes i dt za nimfe dok za strimere, pogotovu velike i teske obicno situacija zahteva dalji izbacaj a tu je bolji wf, dok na vecini reka u oba slucaja wf je dovoljan
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pet 7 Jan 2011 - 21:59

Za strimere koji nisu previše veliki i previše teški možeš takođe da koristiš DT na manjim rekama.

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pon 10 Jan 2011 - 19:34

Na stranu sto nikad nisambacao strimera duze od 10ak metara, jedva da sam ikoga video da je to radio na potocima gde se najcesce peca, a za to WF nema nikakve prednosti. Dakle, DT RULES, osim ako se baca dominantno preko 10-15 m. Bilo koji tip musice. Bar ko ume iole da baca.
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Pon 10 Jan 2011 - 23:12

Johhny,

meni se čini da umesto dileme WF vs. DT, bolje da se obrati pažnja na dužinu prednjeg konusa strune (bez obzira na WF ili DT profil). Proizvođači struna obično preporučuju za strimere i nimfe kraće konuse (taper) i masivnije "glave" kada se radi o strunama namenjenim pretežno tim tehnikama pecanja.

Pravo da ti kažem, moje skromno iskustvo ne daje prednost ni WF ni DT strunama, već što kvalitetnijim strunama. A od tih kvalitetnijih (i po pravilu skupljih) uvek bih birao one sa dužim konusim, dužom glavom i ako je moguće DT profila, iako mi je nifarenje omiljeni sport. Zvuči kontradiktorno na prvi pogled, ali je objašnjenje vrlo prosto - u većini situacija mi ne treba struna posebne namene, niti specijalne nimfe, a još manje super teški strimeri, tako da se sve lepo završava gore opisanim izborom.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 11 Jan 2011 - 0:13

Moja najskuplja struna bio je Cortland 444, bacao sam i WF#5 i DT#4 imajuci obe slucajno isti model, samo razlicit tip. Prvi leti kao metak, drugi je bio mek, fin i omogucavao preciznost, oba bacana sa sporijim stapovima iste nominalne klase kao i strune, dakle: sve regularno. Svaki je bio dobar za svoju namenu.
DT#4 je i pored odrzavanja brzo (jedna sezona ili sezona ipo, ne secam se vise tacno) ispucao s obe strane (verovatno bio bajat vec kad sam ga kupio), a WF#5 se jos odlicno drzi, mada se neuporedivo manje koristi.
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 11 Jan 2011 - 12:51

MOje najskuplje strune su GUIDELine strune.Koštaju kao prva ljubav.Svejedno, potrošim ih oko 30ak godišnje.Naravno, na livadi.

Generalno, welika je razlika između DT i WF.Ali, u normalnom ribolovu, na distancama do 20ak m, s malo znanja bacanja, nećeš primjetiti neku značajniju razliku.

Ako već težiš nekom usko specijaliziranom ribolovu, onda traži i takve strune.Za sve ostalo, nema veze, dok god uživaš u tome što radiš i dok loviš ribe opušteno.U momentu kad lov počne da zamara, i kad ti se zahtijevi povećaju, razmišljaj šta ćeš.

Do tada, opušteno.

Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 11 Jan 2011 - 21:22

problem je u tome da s DT6F strunom suve muve bacam perfektno-kao i manje teške nimfe...čim se gramaža mamca poveća nastaju problemi!
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Uto 11 Jan 2011 - 21:38

Koji?

Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 12 Jan 2011 - 1:54

koji problemi???pa ne znam kako bi ih opisao-slaba kontrola mušice(na kraju više koristim silu nego tehniku)-po vjetru sam se čak znao pogoditi u leđa muvom...ponavljam -ovo vrijedi isključivo za jako teške nimfe vel.8-10 i teške strimere...
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 12 Jan 2011 - 2:42

johnny ::
koji problemi???>>>>>(na kraju više koristim silu nego tehniku)

Sad znaš uzrok, poradi na riješenju.

Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 12 Jan 2011 - 15:51

Sto nam je instruktor skrt na recima. Shocked
Alo, Zeko, kamo pedagogija!? Daj, maku mu, pa nemamo valjda samo pedofile na forumu, 'ajde i neki pedagog nek' se istakne! lol!
Ozbiljno pitanje sa izvinjenjem zbog eventualnog lupanja iz neznanja: DT6F mi deluje opravdano jedino sa finansijske strane (okreces strunu). Iako bi i ona trebalo da "povuce" jako i velike (teske, gabaritne) muve, zar daljine bacanja za koje bi "sestica" trebalo da se koristi ne podrazumevaju WF6F kao obavezan, a onda i za prevrtanje (sto je vise na leader-u, u stvari) tako teskih muva neprejebiv izbor? scratch
'Ajde, instruktore, molim te i ako moze pedagoshki. flower
Nazad na vrh Ići dole
Zeka
Pure blood moderator
Pure blood moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 12 Jan 2011 - 17:45

NIšta te profesore nisam razumio.

6ica se koristi za daljine, (Drina), na teške nimfe, (koje ja još nisam vidio) , i za teške strimere, (koji i nisu nešto teški kad se porede sa strimerima za mladicu od zeca dužine 25cm).

E sad, za mene 6ica igra samo na livadi.NA Drinu, kad rijetko idem nosim 5icu.Ali i bacam suve muve.

Zašto se koristi 6ica, opravdano , ne znam.Ali ako se već koristi, onda neka univerzalna struna i udri.

Ovo gore što sam ti napisao, da nisam vidio te velike nimfe za koje MORA 6ica stoji.Kao i za strimere.

Najbolje riješenje je otvoriti lup kad bacaš i onda bi sve trebalo da ide svojim tokom bez obzita na profil strune.

Najviše volim da se hvalim svojim jedinim zajedničkim ribolovom na Gradcu s Jocom, kad sam klasom 1 bacao WB made by bokac, sa valjda nekom olovnom glavom, a struna mi bila DT.

E sad, jbg, na tehnici bacanja se mora dosta poraditi da bi bilo svejedno s čime i šta bacaš, to, profo , nadam se da znaš i da se slažeš.

Ako sam omašio poantu tvog pitanja, molim te da ga malo rasčlaniš.Pitanje.

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   Sre 12 Jan 2011 - 18:00

Hhaha
Čega se pametan stidi... geek

Sledeći put ću ti poneti zonkera od 10-15cm, sa teškim očima, da vidimo šta onda radi #1.

PočaljiNaslov: Re: DT vs. WF   

Nazad na vrh Ići dole

DT vs. WF
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarski pribor :: Strune za mušičarenje-
Skoči na: