MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Share | 

Masurička

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 843
Datum upisa : 31.12.2008

PočaljiNaslov: Masurička   Uto 21 Apr 2009 - 12:05

Masurička reka je leva i najveca pritoka Vrle. U srednjem toku je potpuno zahvacena za HE Vrla III i vodosnabdevanje Surdulice, pa ispod zahvata vodotok cini samo voda koja se sliva potocima, mada i u tom toku ima malo ribe, potocne pastrmke i potocne mrene. Voda Masuričke r. je izuzetnih fizicko-hemijskih karakteristika; nastaje \"u srcu\" masiva Vardenik, od Novoselske r. i Vuneve, a zatim dobija i desnu pritoku Gradišku. Sve tri recice su iz jakih izvora, pa su - u odnosu na duzinu toka - dovoljno bogate vodom, a ribe ima i u njima; pre tridesetak godina, u Vunevi je ulovljena potocara od 0,8kg! Sve tri recice su vrlo povoljna riblja plodista, pa je - dok je bilo reda - Masurička reka bila u ovom kraju najbogatija voda pastrmkom - jos kao djak, na uscu Gradiške, u 24 uzastopnih zabacaja dobio sam 24 ribe...; to sada nije ni vazno, ali vazno je da znamo, ako je bilo, da bi isto tako moglo da bude i ubuduce...
Riba u ovoj reci nije potpuno autohtona, jer je ova reka cesto bila poribljavana u poslednje tri decenije, u teznji da se obnovi nekadasnji bogat riblji fond... ima tu gena sa sireg podrucja Vlasine, iz dimitrovgradske Jerme, pa i iz egejskog sliva Božičke r. Odavde je riba uzeta i za poribljavanja drugih reka u kraju, pa i za \"vracanje u zivot\" sokobanjske Moravice. Sada ribe ima, ali ne daju joj da poraste kao pre... Masurička mi je blizu, kao i Romanovska, ali je put vrlo los..., donekle bajsom, pa pesice... Priroda je divlja, teren je tezak za ribolov...
Planirani izlazak za juce, u ponedeljak, je odlozen zbog pljuska i nevremena na Vardeniku; idem prvom prilikom, makar na brzinu, neko popodne...
Planirao sam da obidjem i \"okacim\" 12 reka ovog kraja, a proso sam tek najlaksu trecinu...

Dakle, Masurička...

Poslednji izmenio dusan.momcilovic dana Uto 21 Apr 2009 - 12:29, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
rancic
Green drake
Green drake

Broj poruka : 171
Datum upisa : 02.04.2009

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Uto 21 Apr 2009 - 12:19

Svaka čast Dušane.
Možda bi bilo dobro da ovo bude posebna zajednička tema:
"12 reka vlasinskog kraja" (ili kako ih već nazoveš) i sve je na jednom mestu.
Skidam kapu za putopisne reportaže.
Uzdravlje
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6564
Godina : 34
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Uto 21 Apr 2009 - 16:52

Dušane ti nama dođeš nešto kao mušičarska verzija Jovana Cvijića cheers

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 9:12

Subota, 25. april, 480mnv; ujutro pogledam sa terase, na Vardeniku je tmurno, lose za ribolov...

Pre podne se razvedrilo, krenuo sam; kod HE Vrla III u s. Masurica, ispred mosta, skrece se levo, uz reku...

Iz sela uz reku vodi zemljani put, jedva pogodan za auto, a za dvotockase dobar...

Kilometar iznad poslednjih seoskih kuca je stara hidrocentrala, jedna od prvih u tadasnjoj zemlji i jedna od tri hidrocentrale u ovom kraju u vreme Kraljevine, razmontirana posle II rata, a masine su odnesene u Sloveniju. Dugo je bez krova, ali su kameni zidovi jos uvek u besprekornom stanju; od skora, proglasena je za kulturno dobro u rezimu predhodne zastite, kao deo tehnicke kulture ovog kraja.

Nastavljam uz reku; Masuricka je poznata i po vrlo kvalitetnom gradjevinskom kamenu, granitu sa vrlo sitnom strukturom, pa se i pored velike tvrdoce lako i precizno obradjuje tesanjem

Na ovom delu toka, voda je od pritoka-potoka ispod vodozahvata; na delu toka iznad sela i oko stare centrale ima malo pastrmke i potocne mrene; ostatak korita ispod vodozahvata govori koliko je to bila silna recica...

Majsutov kamen, stena nad rekom, za koju se vezu mnoge legende iz vremena osmanlijske imperije; Majsut je sa stene i skoncao, legenda kaze...

Dalje, veci deo puta uz reku je vrlo los, ne moze ni bajsom...

Na 6. km je vodozahvat HE Vrla III, 730mnv. Vidim, skoro je saniran, pedantni radovi...
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 11:05

Iznad vodozahvata je, geografski, gornji tok; to je brza, veoma bistra i hladna recica, obale su obrasle starom sastojinom bukve, podrasta i siblja skoro da nema; iako su strme, obale su vrlo prohodne, mislim za ribolovce...

Nekako posebno volim ovu reku; i svi drugi posebno pricaju o njoj...; cak i ovom, mnooogo divljem Vardeniku, ona je "u srcu"...

Jedino, ne volim sto jake zime lome sumu i zatrpavaju je granjem...

Na 9. km se preko recice odvaja put za Novo selo, nekada poznati stocarski kraj, gde su i Grci dovodili svoja stada ovaca na letnju ispasu...

Iznad mosta je tok reke gde su riblja plodista; kad bi se odlucilo i postovalo da se na tom, najgornjem toku ne peca uopste, reka bi bila kao nekada...

Vardenik, divljina je to..., bila je i veca, Grci stocari su istrebili medveda, ostali su samo toponimi...

Zaustavljam se na 10. km; obori se bajs, negde s kraja, u sumi, obavezno je presvlacenje i susenje; odeca i patike se zavezu (npr. pertlama) za bajs, jednom sam ih trazio okolo...

Na 11. km je usce Gradiške, 930mnv; na ovim slapovima su bila ona 24 zabacaja...

Na 12. km se spajaju Vuneva i Novoselska, 980mnv.
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 11:38

Ne pecam na ovoj reci vec godinama, mada se cesto prosetam ovuda; ne zato sto ne bi voleo ili mi ne bi prijalo, naprotiv; ... mnogo ribolovaca dolazi, peca se prirodnim mamcima, nosi se sitna riba... ranije sam pricao, galamio, svadjao se, vise ne mogu ni da gledam to...

Znam da ce Masuricka biti ponovo kao sto je bila, samo mi je krivo sto cu ostariti...

Ali mi je drago sto ce ostariti i oni koji je sada satiru..., a da bi tada mogli da je vide, postavljam im ove slicice...

da se podsete...

kako je lepo...

u ovoj nedodjiji...

od zore do sutona...

kad je pred tobom...

zivot!
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 3970
Godina : 35
Datum upisa : 28.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 15:01

E stvarno imas smisla za ove reportaze, svaka cast
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2394

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 15:52

čoveče... bez daha... Savršeno!

Čemu služi vodozahvat - odvodi vodu u drugi vodotok pa na turbine... ili...?
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 27 Apr 2009 - 18:50

Vodozahvat na Masurickoj je za HE, a i za vodosnabdevanje, rekosmo. Samo za HE su vodozahvati na Vrli i Romanovskoj; svetlo-plavo su prirodni vodotoci, ali isprekidano su donji delovi toka gde nije puni protok - sa 'oduzetom' vodom za HE sistem; tamno-plavo je vestacki put vode iz Vlasinskog jezera za HE 1-4; i prirodni i vestacki tokovi idu u J. Moravu..., ali malo drugacije; ljubicasto je vodosnabdevanje Surdulice, perspektivno i drugih mesta...
Cela fora u HE sistemu je sto se ista voda koristi vise puta, a voda iz jezera sva 4 puta...

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pet 1 Maj 2009 - 20:44

Da li su ove pastrmke makedonske ili obične?
Za reportažu +5 po običaju cheers

Royal coachman

Broj poruka : 2394

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pet 1 Maj 2009 - 22:01

100ka ::
Da li su ove pastrmke makedonske ili obične?

Е, ово сам питање чек'о!
Колико сам чачкао линкове, ваљда прва има нешто више Дунавских гена него доња, мада то не значи да су (Дунавски гени) у већини...
Доња још и може да прође као Македонска, али...???

Гоци, помагај!!!
Душане, јави се...!
Nazad na vrh Ići dole
dusan.momcilovic
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Pon 25 Maj 2009 - 10:29

Bokac, izvinjavam se, tek sada sam video tvoj post (pitanje).
Na slikama su tipicne "masuricke" ribe. Bleeeeedomaslinastih ledja, izrazito 'srebrnaste' (mimikrija, staniste u zapenjenoj vodi), mrsave (nema previse hrane, a mora mnogo da se pliva...). Kao i tipicno za 'dunavske', crne tacke po ledjima i jarko crvene, sitnije, po bokovima. Bez obzira na unosenje (poribljavanjima, ranije) i riba drugog genetskog profila, oooooogromna vecina riba je ovakva, tipicna.
Pa, Goci je stavio jednu super fotku koja pokazuje razlike, na istoj fotografiji obe ribe, dunavska je vitkija, sa 'crnim' (tj. vrlo tamnim) i jasno crvenim tackama, a strumicka je debeljuskasta, sa krupnijim bordo-braon pegama, ravnomerno nijansiranim od bokova prema ledjima - po ledjima za nijansu tamnijim. To je ono sto se vizuelno razlikuje na tipicnim ribama. Koje su sve razlike u pitanju, to je stvar naaauke...
Nazad na vrh Ići dole
Goci
Elk hair caddis
Elk hair caddis

Broj poruka : 299
Godina : 38
Datum upisa : 11.10.2008

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Uto 26 Maj 2009 - 20:35

Nisam ni ja video. Dunavske potočare. Sjebah prst na basket, ne mog kucam opširnije...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Masurička   Uto 26 Maj 2009 - 20:47

Lele crni Gorane nisi valjda sjebo "trigga finga" geek
P.S. Nisam zaboravio za kleniće. Wink

PočaljiNaslov: Re: Masurička   

Nazad na vrh Ići dole