MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite | 

Mekousne pastrmke

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 785
Godina : 55
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Mekousne pastrmke   Uto 15 Jan 2008 - 20:07

Mekousne pastrmke su svakako interesantne jer su endemicni podrod (nekad rod) Salmothymus a areal rasprostranjenja im je zapadni Balkan, od Ohridskog jezera severno u rekama duz obale Jadranskog mora. Stoga se izvodi zakljucak da im je nastanak na Balkanu, a (vidi temu "Pastrmke") Balkan je ionako izgleda "alfa-i-omega" specijacije pastrmki uopste.

Evo naknadno pronadjene i ubacene slike mekousne pastrmke iz Zete.

U okviru ovog podroda ili pored njega je jos nejasan status ohridske belvice koju je Hadzisce bio izdvojio u zaseban podrod Acantholingua, a od tad se status menjao tamo-amo.
Nastanak ovog podroda (Salmothymus) verovatno je bio uslovljen selekcijom za praznu nisu koja je postojala, a i do dan-danas opstala u "prekodinarskim"vodama gde lipljen negde u prvim periodima glacijacije nije uspeo da udje. Da nije usao u "zadinarske" vode, mozda bi mekousne pastrmke opstale i ovde, u nasim podrucjima, premda je verovatnoca za to, s obzirom na njen verovatni nastanak, sirenje i evolucionu istoriju, mali. U tom smislu, pitanje je zasto u Soci nema mekousne pastrmke: da li zato sto je u nju negde verovatno pocetkom Kvartara usao lipljen, pa potisnuo i iskorenio starosedelacku mekousnu, ili ona nikada nije stigla do Soce u svom sirenju ka severu.
O starosti ove grupe pastrmskih riba govori njihov prolecni, aprilski period mresta.

Poslednji put izmenio dana Sre 16 Jan 2008 - 15:05, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6591
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Sre 16 Jan 2008 - 2:57

Ova tvoja poslednja rečenica mi je sada razjasnila nešto. Pre nekih mesec-dva sam pročitao da su naučnici uspeli da ukrste mekousnu i običnu pastrmku, ali da su ovi mešanci u prirodi retki ili ih uopšte nema (ne sećam se tačno) zbog različitog doba mresta ove dve vrste.

Skoro sam na .com-u pročitao jednu ineresantnu stvar. U Herceovini u blizini Konjica u Neretvu se uliva reka Rakitnica, jedan od članova tog foruma mislim da beše Nbgeronimo (ako sam pogrešio izvinjavam se), koji poznaje te terene mi je rekao da mekousnih pastrmki ima samo pri ušću Rakitnice, a u uzvodnom toku ove reke je nema. Ono što je interesantno, je da je Rakitnica, po priči mog druga rodjenog u Konjicu (čiji je ćale bio lovac i ribolovac), reka koja ne teče ni kroz jedno naseljeno mesto i većim delom teče kroz kanjon koji je teško pristupačan. Što znači da je nenapadnuta od ribolovaca i nije zagadjena ali zašto u njoj nema mekousnih pastrmki, a ima običnih "...pitanje je sad?".

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Sre 16 Jan 2008 - 8:56

Tacan odgovor je tesko dati bez prethodne detaljnije analize, ali mekousne pastrmke su poznate uravo po tome sto naseljavaju mirne, dublje delove reka (virove, duboke prelive). Da li je u pitanju konfiguracija te Rekitnice (kanjionska) ili nesto drugo... ko zna?
Nazad na vrh Ići dole
Vukman
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 977
Datum upisa : 11.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Sre 16 Jan 2008 - 10:10

Rijeka Rakitnica je mala rijeka koja izvire ispod istocnih obronaka Visocice, na visini od oko 1300 metara nadmorske visine. Protice kroz sela Rakitnica i Sabici i usijeca kanjon izmedju Bjelasnice i Visocice. Izrazito je kanjonskog profila, predivnih pejzaza i fantasticne prirode. Pamtim je po mnogo zmija. Okacicu slike cim nadjem.

---------------
evo i slika

Inace, koliko znam, Rakitnica je deo nacionalnog parka oko Borackog jezera.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Sre 16 Jan 2008 - 15:01

Opet ,malo napamet govoreci, ali gledajuci snimke, ne cudi me da ne ulazi uzvodno; svuda gde zivi, ona preferira vode veceg volumena, ovo je tipicna kanjonska-klisurska pastrmska recica.
U donjoj Zeti i pritokama (kraski tokovi sa puno vode i dubokim virovima) nalazi se na dnu mirnih delova (preliva i virova), slicno lipljenu. Izgleda da je slicno i u Neretvi, a nisam bio da radim na Buni (Hercegovina), Jadru i Krki (Hrvatska), gde je takodje ima.
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Sre 16 Jan 2008 - 16:50

Vidim ja Vukmane da i ti znaš nešto ovoj rečici! A je l' istina da je puna pastrmke Cool ?

Ovo za deo toka koji mekousna naseljava deluje kao najlogičnije objašnjenje zašto je u Rakitnici nema, s obzirom da je po priči mog ortaka bila puna ribe (odnosi se na period pre rata) najverovatnije potočare.

Mali mrav

Broj poruka : 32
Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Pet 16 Maj 2008 - 17:16

Evo jedne moje od sinoc...........

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Pet 16 Maj 2008 - 23:39

Bravo Hitna Wink Exclamation

Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   Pon 11 Jul 2011 - 5:29

Možda nije mesto ovde ali moram ovo da podelim sa vama lol!
http://www.facebook.com/note.php?note_id=429318610347

PočaljiNaslov: Re: Mekousne pastrmke   

Nazad na vrh Ići dole

Mekousne pastrmke
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Mušičarska biologija :: Ribe-
Skoči na: