MUŠIČARENJE

Forum o mušičarenju slobodnim stilom... i ostalom!

PrijemPrijem  PortalPortal  Često Postavljana PitanjaČesto Postavljana Pitanja  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

Delite | 

Kamenjarke

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Prota71
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2343
Godina : 46
Datum upisa : 12.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Sre 16 Jun 2010 - 0:06

sulecriba ::
Uzela još jednom nakon pola sata neku majsku.. kamenjarku nisam našao, mada nije ni bilo kontrakuke... Inače ova mi pokidala 4 ili 5 puta u poslednjih 14 dana, jednom čak 0.20...boravila u jednom čošku, ispod grmlja, u matici pa sam je morao izvuči uzvodno u pličak a tek je tada počela da pravi sranje u 5cm vode medju nogama itd... neverovatno divlja i borbena riba (iako poribljena neke prošle sezone...)

C&R ili.....???? Embarassed Crying or Very sad
Prelepa riba,svaka cestitka...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

Broj poruka : 6591
Godina : 34
Datum upisa : 10.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Sre 16 Jun 2010 - 0:07

Eto to ti je za nauk sledeći put stavi 0,25 Wink
Čim je toliko dugo u reci, računaj da je kao divlja, naučila je ta sve fore za to vreme Very Happy
Ako možeš nabavi film "underwater world of trout" čova je snimao život pastrmki pod vodom, između ostalog dotiče se baš i toga oko poribljenih zrelih riba koliko im treba da "podivljaju"-

Koji si pribor koristio i na kojoj reci je uhvaćena? Vidi se da je riba u odličnoj formi, baš je debela.

Woolly Bugger

Broj poruka : 67
Datum upisa : 01.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Čet 17 Jun 2010 - 13:29

100ka ::
Eto to ti je za nauk sledeći put stavi 0,25 Wink
Čim je toliko dugo u reci, računaj da je kao divlja, naučila je ta sve fore za to vreme Very Happy
Ako možeš nabavi film "underwater world of trout" čova je snimao život pastrmki pod vodom, između ostalog dotiče se baš i toga oko poribljenih zrelih riba koliko im treba da "podivljaju"-

Koji si pribor koristio i na kojoj reci je uhvaćena? Vidi se da je riba u odličnoj formi, baš je debela.

ništa specialno, #6 dužine 9', uhvaćena na reci Krki kod Dvora (jugo-istok Slovenije).

Prota71 ::

C&R ili.....???? Embarassed Crying or Very sad

Nije C&R (nemoj, molim te...). Ova riba je poribljena prošle ili pretprošle sezone 'za pod udicu'. Namerno nisam stavio veču sliku, da se dobro ne vidi kolko ima ružne peraje...
Veruj mi, da sam samo oslobodio jedno veoma dobro i sigurno mesto za neku novu, lepšu, natur ribicu (videcemo za 2-3 sezone...). Ono što je po meni mnogo strašnije je, da je ova poribljena riba od tamo proterala medju mladice u susednom viru, ili čak sama pojela, neku manju, divlju pastrmkicu...a meni zajebala lepu fotografiju. Zato sam joj i hebao kevu Twisted Evil
Inače, kažem ti ravno, nisam pristalica C&R filozofije, iako pustim večinu riba. Kako iz filozofskih vidova, kao i zato što C&R empirički baš i nema nikakvog efekta na riblje fondove, barem ne pozitivnog... Jedino što se desi, kada negde bude proglašen C&R revir, je, da se počne još intenzivnije poribljavati (jer sad se više isplati - riba če kao ostati) fabrićkim ribama, i to još krupnim komadima, koji još više ispodrivaju autohtonu ribu, iz lovišta, skrovišta, genetski...i uz to ih niko ne kasapi osim vidre i kormorana...pa je tim pritisak na autohtonu ribu ustvari još sto puta veči... Živa istina, rezultat takvog režima je, da za 2-3 godine ima 5 puta više ribe...ali faktor podvojavanja populacije potočne pastrmke je oko 15 godina, u prosječnim uvjetima... Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://posodimiblinker.com
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 4001
Godina : 35
Datum upisa : 28.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Čet 17 Jun 2010 - 20:58

sulecriba ::
Inače, kažem ti ravno, nisam pristalica C&R filozofije, iako pustim večinu riba. Kako iz filozofskih vidova, kao i zato što C&R empirički baš i nema nikakvog efekta na riblje fondove, barem ne pozitivnog... Jedino što se desi, kada negde bude proglašen C&R revir, je, da se počne još intenzivnije poribljavati (jer sad se više isplati - riba če kao ostati) fabrićkim ribama, i to još krupnim komadima, koji još više ispodrivaju autohtonu ribu, iz lovišta, skrovišta, genetski...i uz to ih niko ne kasapi osim vidre i kormorana...pa je tim pritisak na autohtonu ribu ustvari još sto puta veči... Živa istina, rezultat takvog režima je, da za 2-3 godine ima 5 puta više ribe...ali faktor podvojavanja populacije potočne pastrmke je oko 15 godina, u prosječnim uvjetima... Rolling Eyes

napokon nesto pametno, a kad vidim ribu sa ostecenim perajama to mi je odvratno bas, zao mi je tog bica
Nazad na vrh Ići dole
fulcrum
Woolly Bugger
Woolly Bugger

Broj poruka : 69
Godina : 42
Datum upisa : 05.10.2009

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pet 12 Nov 2010 - 13:39

udica 10 sa duzim vratom
telo smedji dabing
rep i antene biots smedji
nogice i krilo pevac
pokrov srna
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pet 12 Nov 2010 - 16:35

To Radovaneeeeee cheers

Woolly Bugger

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pet 12 Nov 2010 - 21:15

cheers
Nazad na vrh Ići dole
GORAN R.
Elk hair caddis
Elk hair caddis

Broj poruka : 426
Godina : 52
Datum upisa : 07.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Ned 14 Nov 2010 - 1:12

Molim da se promeni -umesto reci Kormoran da se koristi rec NEZASIT...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Ned 14 Nov 2010 - 6:12

Gorane nesit je srpsko-hrvatska reč za pelikana (ali ne mastilo)!
http://www.rijecnik.org/N/nesit.html
Veliki vranac je ime ptice za koju često koristimo tuđicu "kormoran"!
http://www.petri-heil.ch/uploads/pics/kormoran_01.jpg

Molim da se prvo skoči pa se kaže (hip)hop bounce

Elk hair caddis

Broj poruka : 426
Godina : 52
Datum upisa : 07.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Ned 14 Nov 2010 - 11:11

Joco hvala no stetocina je stetocina -Bio sam na jednom terenu i gledao sam pir pticurina.Lovarica zakon...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Ned 14 Nov 2010 - 14:56

Ta štetočina je nažalost i dalje zakonom zaštićena, a (ne)ljudi koji kradu ribu su mnogo veće štetočine od kormorana!

Woolly Bugger

Broj poruka : 58
Datum upisa : 08.08.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Ned 14 Nov 2010 - 16:20

100ka ::
Ta štetočina je nažalost i dalje zakonom zaštićena, a (ne)ljudi koji kradu ribu su mnogo veće štetočine od kormorana!

U Evropi više nije zaštićena, jedino još kod nas jer mi kasnimo za jevropom mnooooogooooooo !!
Nazad na vrh Ići dole
sulecriba
Woolly Bugger
Woolly Bugger

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pon 15 Nov 2010 - 18:34

Nije kormoran ništa kriv, on je na našim prostorima prisutan od pamtiveka, samo što inače ne voli mnogo da ulazi u kontinent. Problem je u privrednom morskom ribolovu odnosno u tome što su ljudi, najviše italjani i japanci, pa i grci i hrvati i drugi, uništili i destabilizirali fondove plave ribe, pre svega inčuna u jadranskom, ionskom, egejskom i crnom moru, pa zato kormorani zimi nemaju dovoljno hrane, jer ne mogu da love na večim dubinama, pa zato penetriraju u kontinent. Ovde je zapravo reč o jednoj teškoj agoniji jedne plemenite ptice, koja bi trebala da nama ribolovcima bude prijatelj na vodi, a ne konkurencija i štetočina.
Lično mislim, da primitivne i antivitalističke metode, kojima smo ljudi veoma skloni, nisu nikakvo rešenje, jer ovde se radi o problemu na razini vrste, zapravo čitavog morskog ekosistema. Nemoguče je vrstu ptice poput kormorana ukloniti puškom i ubijanjem.
Samo rigorozna regulacija privrednog morskog ribolova (kao npr. opšta zabrana mreža plivarica i koča u ovom delu mediterana), i biće svake godine 10% manje kormorana u slatkim vodama, ništa drugo neće pomoći.
Nazad na vrh Ići dole
ZORAN R.
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 820
Godina : 59
Datum upisa : 27.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pon 15 Nov 2010 - 19:38

Da li je 10% kormorana dovoljno smanjenje populacije na rekama i rečicama? Question
U pravu si, potpuno, što kažeš da su "kormorani postojali od pamtiveka" i da je devastacija prirodnih resursa glavni krivac za "najezdu" kormorana.

No, ono što se da videti na vodama je, u dobrom broju slučajeva, malo previše za oko običnog posmatrača. Gledao sam na Dunavu pre par nedelja velika jata kormorana kako krstare tik iznad vode u savršeno organizovanim formacijama - prava SS kaznena ekspedicija! Kada prdvodnik uoči ribu, "padaju" na vodu i počinje ronjenje... I to jata sa 100-tinak ptica... Generalno, ono što štuka (i ostale grabljivice) radi u vodi, to kormoran radi van i u vodi, jedino nam je transparentno šta se dešava pod vodom pa nam je "krvavi pir" kormorana "trn u oku". I oni će, mahom, pojesti najslabije primerke, bolesne i neoprezne - evolucione nedovoljno spremne za preživljavanje. Isto rade i podvodne grabljivice i time populaciju riba i njen biološki potencijal održavaju zdravim i genetski kvalitetnim.

Ali, imao sam prilike da vidim na fotografijama slike "krvavog pira" (navodnici, ovaj put, nepotrebni!) kormorana gde su nesrećnici ostavili gomile nepojedene i iskasapljene ribe na obali! To mi ne deluje kao "normalno" ponašanje jedinki koje "misle i o sutrašnjici" - koje znaju da i sutra treba da jedu...!?! Treba "iskopati" nekog ornitologa i raspitati se da li je ovakvo ponašanje kormorana "uobičajeno" i "normalno" ili su i oni "otkačili" u sveopštem ludilu koje je ljudska rasa donela majčici Zemlji?

Dunav nije problematičan u (pre)velikoj meri, ali manje reke, rečice i potoci mogu u jako kratkom roku biti "oslobođene" riba ako ih "napipa" domaćinsko jato kormorana pa stoga smatram da bi, ipak, trebalo smanjiti populaciju kormorana na potrebnu i dovoljnu meru što će ljudi od nauke odrediti. Nisu uzalud u Evropi odlučili da ih "malčice" utamane pošto se utvrdilo da im mnogo prija život na malim vodama (koje nisu more) pa su od krajnje zaštićene vrste došli u položaj krajnje nepoželjne vrste zbog prenamnoženosti.

Stručnjaci, javite se!
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 785
Godina : 55

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Uto 16 Nov 2010 - 13:24

Pa nisam ornitolog, ali sigurno je da je veca navala kormorana na kopnene vode rezultat lancanog poremecaja u njihovom ekosistemu. Ipak, i njihova brojnost i prisutnost zavise od brojnosti njihove hrane i gde ih ima - dobar je znak.
Bilo kakvo pucanje na kormorane, kao i na bilo sta drugo su apsurdni, a resenje je u glavi svakog od nas, a ne u merama preduzetim sa strane. Kad ce doci do smanjenja njihove brojnosti? Strpljenja, to su dugotrajna desavanja.
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Uto 4 Jan 2011 - 21:54

Nazad na vrh Ići dole
johnny
Woolly Bugger
Woolly Bugger

Broj poruka : 91
Godina : 33
Datum upisa : 11.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Uto 4 Jan 2011 - 23:06

bili joj valjalo malo krila gore?srnećih,recimo...
Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Uto 4 Jan 2011 - 23:36

Bi naravno!

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Uto 4 Jan 2011 - 23:41

koga ne mrzi da ih vezuje moze, lovice ona meni i ovako Smile

inace, suvodolka ima istu siluetu,samo druge materijale, a njen autor kaze da nogice ovako iz dva puta postavljene upravo imitiraju krilakamenjarke kojaleti nisko iznad vode...dal je u pravu ili ne......
Nazad na vrh Ići dole
Oholiver
Royal coachman
Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Čet 6 Jan 2011 - 21:28

ova je za pocetak sezone....february red....udica tmc 14

Nazad na vrh Ići dole
100ka
Forum moderator
Forum moderator

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Čet 6 Jan 2011 - 23:59

Biće od tebe jednog dana odličan vezač Wink

Royal coachman

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pet 7 Jan 2011 - 0:07

nadam se Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
bokac
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 2410

PočaljiNaslov: Februarska crvena kamenjarka   Pet 7 Jan 2011 - 11:52

Muva je dojajčana, prvi put sam video da je neko vezao malu kamenjarku ovako. Bolje je da se prekomanduje u odgovarajuću temu, ako ni zbog čega a ono zbog imena.
Nazad na vrh Ići dole
pedjabg
Royal coachman
Royal coachman

Broj poruka : 785
Godina : 55

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pon 10 Jan 2011 - 19:21

Oholiver ::
koga ne mrzi da ih vezuje moze, lovice ona meni i ovako Smile

inace, suvodolka ima istu siluetu,samo druge materijale, a njen autor kaze da nogice ovako iz dva puta postavljene upravo imitiraju krilakamenjarke kojaleti nisko iznad vode...dal je u pravu ili ne......

Kad god dodje tacno ispod posmatraca, svaka kamenjarka u letu ima siluetu kao Jovcina Suvodolka, sa dva "oreola".
Cak i krila jednodnevki koje lete tacno ispod posmatraca u pravcu sunca daju takav "oreol" gledano odozdo u svetlost.
Da li se perje veze parashut ili klasicno, za ovo nema veze, vizuelni efekat je isti - ali nije visina na vodi
Nazad na vrh Ići dole
panic
Elk hair caddis
Elk hair caddis

Broj poruka : 278
Datum upisa : 04.11.2008

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   Pon 10 Jan 2011 - 20:02

Slazem se potpuno sa Pedjinim gledanjem na problem imitiranja. Ovo je pogotovo karakteristicno za zutu kamenjarku, ona i jedina moze da napravi haos masovnim rojenjem jer izlazi iz vode i moze da obezbedi opstanak samo masovnoscu. Onda krene pljuskanje i najbolje prodje onaj koji nabaci nesto pahuljasto ribi gotovo na glavu. Godinama mi je to bila Suvodolka, cak toliko da sam na predvez stavljao po dve, ne znam sta sam mislio da cu time da postignem ali sam tako radio. Kad sam poceo da musicarim sa Goranom video sam da on mnoge situacije brzo izlecucih i brzoodlecucih insekata resava samo sa Cupama u nekoliko nijansi i velicinama 14-10. Za zute kamenjarke obicno veze beldo zuto telce i svetlo sive noge a odozgo izblajhanog elka. Takodje smo u tim situacijama imali ulove na Bivisible sa sivim i belim perom. Sve navodi na zakljucak da riba voli da vidi tu aktivnu siluetu a i lako se takva muva susi i odrzava na povrsini. Ova prethodna Vladimirova musica je odlicno vezana i ukomponovana i meni lici na nekog malog Stimulatora bez upotrebljenog petlovog perja. Situacije sa masovnoscu ranih prolecnih kamenjarki nije tako retka ali voda u to vreme bude tako ledena i ne stvori uvek uslove za povrsinisko pecanje. Riba u tom najranijem periodu po pravilu odlicno reague na crvenu boju (nisam veliki pobornih preteranog pominjanja boja a pogotovo izvikanih nijansi ali u ovom slucaju je tako) Vecina vlaznih i plivajucih muva u crvenoj boji dace u prolece rezultate na i pri povrsini (i zbog kamenjarki i zbog LDO) a nije lose da ima i karakteristike insekta kog zelimo da imitiramo. Meni je uvek lakse kad koristim opste imitacije jer to daju dozu vece sigurnosti ako nismo sigurni sta se uopste ili masovnije pojavljuje. Jos jedna stvar koju sam primetio dosta puta. I tokom glavne sezone a posebno u samom pocetku odredjene ribe se priblize muvi a onda okrenu nazad na dno. To se dogadjalo sa mnogim plivajucim muvama a sa svim palmerovanim i onim koje imaju krilca od zecje stope obicno upali potapanje malo dalje ispred aktivne ribe i najcesce usledi napad do kraja. Ovo je toliko karakteristicno za Bivisible da kad se uhvati taj stos moze biti brutalno delotvoran. Dva tri prolaza po povrsini a onda samo jedan ispod nje i ako ne uocimo ribu i ako se otkrije nekim manevrom.
Sto se tice najvecih kamenjarki, njihove plivajuce imitacije daju razultate u situaciji kad imate gladnu aktivnu ribu koja ce napasti krupnu imitaicju necega sto svakako lici na njenu hranu ali je prava stvar vlazna musica, mnogo veci broj kamenjarki ugine u udavi se a ribe ih sakupljaju negde izmedju dna i povrsine. Koliko se puta desilo da pecajucu i zadrzavajuci se duze na nekom lepom delu reke ne vidite aktivnost na povrsini, ulovite dobru ribu na nimfu a kad je skidate sa udice ona em ima puna usta kamenjarki em ispovraca jos desetinu iz zdrela. Hrana je vidi se sveza i za vreme dok ste bili na tom potezu nije pljusnulo ni jednom vec ih riba sacekuje i guta u dubini. Takvu vlaznu muvu najbolje je voditi kao nimfu niz maticu i traziti znake napada karakteristicne za ovaj vid pecanja.

Poslednji izmenio panic dana Pon 10 Jan 2011 - 21:02, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kamenjarke   

Nazad na vrh Ići dole

Kamenjarke
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
MUŠIČARENJE :: Vezivanje veštačkih mušica - Fly tying :: Mušice :: Suve mušice-
Skoči na: